| milosbum a întrebat:

Hei. E prima oara cand votez pe 26 mai. Pana acum nu prea am fost la curent cu politica, insa cred ca daca tot avem dreptul sa facem o schimbare, sa o facem.
Totusi, nu stiu de unde sa incep sa vad care dintre candidati e "cel mai putin prost", cum s-ar spune. PSD e deja scos din discuție. Asadar, cei mai documentati, ce partid vi se pare mai ok? (Nu incerc sa provoc certuri, vreau doar pareri)

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Iti ofer o caracterizare scurta a partidelor ce ar merita voturi:
Se exclud PSD si ALDE, doua partide eurosceptice, "certate" mereu de grupurile in care sunt membre in Uniunea Europeana.
- PNL - Sunt respectati in grupul lor (PPE - cel mai mare din UE). Au candidati cu realizari recunoscute la nivel european. Sunt de orientare centru-dreapta, atat social (promoveaza intr-o masura mai mica valori traditional-crestine), cat si economic (doresc implicarea cat mai mica a statului in socotelile firmelor si companiilor).
- USR-PLUS - Au candidati cu realizari si studii in cadrul Uniunii Europene. Economic sunt de centru-dreapta (asemanator cu PNL), social sunt de centru-stanga (adica sunt pentru casatoriile LGBT, pro-Avort - decizi tu daca vezi un lucru bun in astea).
- PMP - Este un partid mai mic ce este cunoscut datorita numelui lui Traian Basescu. Unii vad un rau in asta, altii un bine. Eu nu vad neaparat un lucru rau. Economic sunt de centru-dreapta. Social sunt mai in dreapta decat PNL, insista mai mult pe valorile crestin-democrate. Insista, de asemenea, mult pe unirea Romaniei cu Republica Moldova.

https://romania-alege.ro/candidati/
Aici gasesti candidatii fiecarui partid si gravitatea problemelor de integritate sau ce privesc statul de drept. *Ignora gravitatea problemelor ce tin de Valorile Europene - conform site-ului, oamenii care nu sunt de-acord cu terorismul musulman, nu au valori europene*

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus care ar fi cei mai buni europarlamentari.
Eu o sa votez cu USR-PLUS, deoarece au oameni noi si sper ca ne vor reprezenta mai bine.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema votului este ca, partidele isi fac "liste" cu candidatii lor favoriti (cu pile mai bune in partid), DAR
Nici un candidat nu-si prezinta referinte profesionale, adica ce a reusit sa realizeze pana ce si-a depus candidatura!

In cel mai bun caz, candidatii au cate un CV frumos redactat, insa nu se stie cum- si la care facultati si-a obtinut diplomele, cum si-au parcurs treptele de cariera profesionala.

Daca aceste informatii ar fi publice (chiar lamga afisul candidatului), atunci multi dintre candidatii actuali nici nu ar aparea in apropierea listelor de partid! tongue big grin laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Na acu ce sa zicem noi, nu e prea corect sa ne intrebi pe noi cine e cel mai corect dintre ei, asta ar trebui sa investighezi pe cont propriu.

USR este in partidul care la aceste alegeri are o noua oferta politica. Pentru cei care vor o schimbare e clar ca lor trebuie sa le acorde votul pana la proba contrarie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aici o să ai păreri.
Eu nu sunt fan PSD, dar de ce îl scoți din ecuație?
Dacă nu știi nimic despre politică, o să știi mai multe dacă o să afli păreri pe TPU?
Ce înseamnă partid ok pentru tine?

| teajutcumpot a răspuns:

Fiecare candidat ar trebui sa aiba propria platforma politica cu care candideaza. Platforma politica reprezinta ideile pe care vrea sa le implementeze daca va fi ales.

Cel mai bine este sa cauti fiecare candidat sa vezi ce idei doreste sa implementeze, sa te documentezi despre istoricul sau politic ( sa vezi daca intr-adevar se va tine de promisiuni) si sa votezi cu cel care se aliniaza cel mai bine cu dorintele tale.

Succes!

Cu drag.

| AzariaMenahlem a răspuns:

Mie PNL mi se pare cel mai Ok. De la PNL e Iohannis, si multi altii care au facut ceva bun in tara asta.