| DiandraJo a întrebat:

Hei!
Nu știu dacă am postat întrebarea in categoria bună, însă vreau sa știu dacă e legal ca profesorul sa discute cu colegii despre o lucrare a unui coleg absent și sa râdă de aceasta. Vreau sa ii fac reclamație pe motivul ca din greșeală am scris sec 20 și nu 21 și în ziua respectiva îmi era rău.

25 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! Pentru o asemenea chestie poate face puscarie de 15 la 20 de ani. E chiar indicat s-o dai in judecata. In felul asta macar iti cheltui banii degeaba si o sa pricepi ca a avut dreptate dirinta cand ti-a spus ca esti cum esti. Oricum, trebuie sa fie un major care s-o dea in judecata si nu cred ca parintii tai sunt atat de... ca tine!

| DiandraJo explică (pentru Salontanul):

Am 18 ani?‍♀️

| Liviu a răspuns:

Bun,acu rad si eu de tine,ce faci, imi dai stupid? hai ma, ce dracu, noi mancam bataie, eu am facut scoala prin anii 2000, stateam in genunchi cand nu invatam lectia, pe boabe de porumb.Ne batea cu indicatoru, ne batea cu metru de lemn, rigla deja o rupsese. Aveam curaj sa spunem la parinti acasa? ne mai bateau si parinti o data, sa spunem ce am facut.Acu boracima dupa anii 2008 2009, au drepturi domne,isi stiu doar drepturile,dar indatoririle,le stiti? faci remede reclamatie,taci din gura,ca prinde ura pe tine profesoru ala si poate ramai dracu repetent,daca un profesor vrea sa te incurce, te incurca, si te lasa repetent, oricat ai invata tu.Te intreaba din toata materia, si o iei usor sub barba.Stai cuminte, si o sa treci clasa, nu te mai apuca sa faci tu pe desteptu, ca te pune cu botu pe labe.

| Violleta2022 a răspuns:

Pprofesorul are voie sa discute toate lucrarile sustinute la ora lui, de elevii lui, indiferent ca elevul este prezent sau nu.
Nu are importanta ca iti era rau, o greseala in scris, raamne greseala!
Daca iti era rau, trebuia sa stai acasa. Nestiinta se plateste scump, iar in cazul tau se scade de la notare.
Reclamatia la care te gandesti este creata doar de orgoliul tau personal, dar nu te va ajuta cu nimic, deoarece greseala este in scris, deci, profesorul are dreptul sa te noteze adecvat sis a discute despre greselile voastre, de la lucrari, in clasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii faci reclamatie ca tu ai scris gresit? loool

| Pe_Viata_Anonim_1994 a răspuns (pentru suntserios):

Ii face reclamatie ca a ras de el

| suntserios a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Vai ce sensibilache...

| DiandraJo explică (pentru suntserios):

E vorba de diriga mea care e o scorpie.
Ne jignește, se comporta urat cu noi

| Sn4k3 a răspuns:

Cred ca vrei sa nu mai treci la materia respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, stai, stai, stai, vorbea de tine? De unde sti, daca erai absent? Ti-au spus colegii? Ai vazut pe camere? Daca a scris asa un alt coleg si a ras de el... mna, e discutabila treaba. Depinde ce inseamna pentru tine,, a rade de cineva". Poti face niste glumite asa, pentru amuzament sau poti sa-ti bati joc de cineva, sa-l umilesti. Eu, sa fiu sincera, prefer profesorii mai pusi pe caterinca. Odata un coleg pe nume Stoian, s-a trecut Logan, sau cel putin asa facea el literele. Altu' a scris in povestire la romana ca:,, Printul a probat toate printelese" Wtf rolling on the floor Altu' avea o incurcatura cu grupele de sange, ca cica unul dintre parinti are AB, iar altul 0 si cica el are tot 0. Si zice profa:,, Ori e un caz de 15% in care ai mostenit de la bunici gena de 0,, ll" ori mama ta a avut treaba cu vecinul" Deci efectiv toti ne-am prapadit de ras la faza asta. rolling on the floor Chiar daca, SA ZICEM, o fi ilegal sa faci niste glumiti nevinovate, parerea mea e ca daca te duci cu o astfel de reclamatie vor rade toti de tine. Adica, pe bune, cine reclama asa ceva? Mie mi-a mazgalit unul carnetul de note si tot nu le-a pasat. Daca vrei sa reclami ceva, trebuie sa contina,, sange".

| DiandraJo explică (pentru anonim_4396):

Ne obliga sa citim cărți aiurea și sa facem film pe baza lor. Mereu ne compara cu alți copii și tot ea ne a trimis acasă odată și aveam de luat ceva de la cancelarie și mi-a zis mie și altor 4 colegi sunteți prosti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DiandraJo):

,,Sunteti prosti?" Replica asta are mai putina importanta ca educatia tehnologica, de altfel. Noi aveam in clasele mici un prof de sport (bronzat omu', baiat cu bmw), care ne facea in toate felurile: handicapati, tampiti, dobitoci etc. Iti dai seama ce soc era pentru un copil de clasa I sa auda asa ceva din gura unui profesor. Esti prea sensibil. Da-oncolo de profa. Profa mea de bio pune o intrebare cu privire la sarcina, raspunde unul corect si ii zice:,, Da, ce, ma, ai lasat-o pe vreuna gravida, de sti asa bine?" Si acelasi baiat o fost pus de profa de romana sa scrie o propozitie cu un verb la perfectul compus. A scis: Pe strada am vazut un baiat frumos. Iar profa de romana ii zice:,, Da... tu nu trebuia sa fii cu fetele?" Toti au ras, dar el nu s-a suparat. Fii si tu mai altfel, fiecare profesor e diferit in felul lui, daca stai mereu sa te gandesti fiecare ce ti-a zis si de ce... Doar nu te afecteaza asemenea cuvinte, nu? Cu siguranta sunt doar niste glume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa-ti bati si tu joc de acel profesor. Asa si-a batut joc de mine profa de franceza si numa in engleza si spaniola i-am facut testele din ziua aia.

| vmalex21 a răspuns:

Buna.Nu e legal si nici moral dar se practical in Romania.In strainatate lucrarile se inmaneaza direct elevului si se discuta cu profesorul intre pentru ochi.

| Salontanul a răspuns (pentru vmalex21):

Serios? In ce lege scrie? Daca fiecare profesor ar sta sa-l ia deoparte pe fiecare elev cam cate ore ar trebui pe zi?

| Yee a răspuns:

E un pic cam nesimtit dar nu ilegal. Daca te face sa te simti mai bine mie diriginta mereu imi gaseste vreun motiv sau gluma sa ma faca misto de mine sau sa ma faca chiar prost... cu mine in clasa.

| DiandraJo explică (pentru Yee):

E de atât vreau sa înțeleagă...

| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
Sfatul meu este sa o lasi balta. Sunt foarte influenti profii. Am vrut sa fac si eu in liceu fiindca diriga mea avea o problema personala cu mine si imi vorbea foarte urat. Dar am fost sfatuita de un prof sa nu fac asta pentru ca nu se rezolva nimic si dupa se va comporta mai urat cu mine. Daca nu este vorba de agresivitate nu va zbura din scoala/liceu si atunci iti va fi tie rau.
Te pup

| DiandraJo explică (pentru 70gabriela70):

Mai am un an jumate cu ea. Ma jur ca nu o mai suport.
Și tot colectivul se plânge de asta.
Ce ii drept nu suntem buni la engleza, deși suntem pe filo, și avem vreo 5 6 persoane care sunt pe placul ei și intr a 9 a a lasat 13 copii corigenți.
Apoi s-a luat directoarea de ea ca de ce sunt 13 copii corigenți. Facem o engleza aiurea tare și de asta nu înțelegem nimic de la ea. Nu preda calumea.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Rade profesorul HAHAHAHA. Ar trebui sa primeasca suspendare doar pentru atat?

| Yohei a răspuns:

Asta se numeste mai mult bataie de joc...

| AcelCinevaa a răspuns:

Am cunoscut cu toții, din păcate, profesori care au făcut abuz de putere. Cunosc un caz de învățătoare care chema copiii in fata clasei atunci când greșeau, dându-i ca exemplu negativ și ii puneau pe ceilalți sa râdă de el/ea. Când părinții au încercat sa se adreseze direcțiunii, nu s-a rezolvat nimic. Și mie mi se pare nefiresc sa îți fie discutata lucrarea, mai ales in lipsa ta. Rezultatele ar trebui sa fie confidențiale iar profesorii ar trebui sa îți explice unde ai greșit, încurajându-te sa continui sa înveți. Din păcate va mai dura ceva pana ce vom vedea un astfel de comportament la cadrele didactice din România.

| DanTeSkies a răspuns:

Nu, nu are voie să facă așa ceva, în noul regulament școlar se precizează foarte clar ca notele se zic doar individual (nu au voie sa fie strigate cu voce tare, deși mulți profesori încă fac asta) și cu sigurantă nu are voie să râdă de elevii săi, dar nu lua totul în nume de rau, poate a fost doar o discuție inofensivă.

| itsmeraraa123 a răspuns:

În cazul în care te-ai simțit jignit, iar dacă reputația ta în clasă a fost abuzată, adresează-te direcțiunii, în cazul în care la voi în clasă există camere de supraveghere, poți ruga să dea un ochi peste filmări. Plus de asta, nici mie nu mi se pare normal ca un profesor să discute lucrarea unui elev în absența acestuia, și cu colegii... Trebuie rezolvat, iar profesorul cel puțin atenționat;