| Justsomebody222 a întrebat:

Hei.Plănuiesc sa plec in străinătate.De Paste in Germania, si in vara o sa ma mut definitiv in Anglia.Problema este ca părinții mei sunt divortati, iar eu sunt pe numele tatălui meu.Stiu ca,daca vreau sa parasesc tara imi trebuie un acord sau ceva asemanator de la el,dar problema este ca si el a fost anuntat pe nepregatite ca trebuie sa plece in strainatate,si nu are cum sa mai mearga cu mama mea la notar.El este de acord cu plecarea mea, nu ar fi asta o problema.Deci intrebarea mea ar fi urmatoarea:exista vreun mod prin care pot pleca fara acel acord scris? Si cat ar fi valabil, deoarece stiu ca exista un interval de timp pana "expira". Mentionez ca in decembrie fac 18 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii nu trebuie neaparat sa dea declaratia notariala impreuna, pot s-o dea si separat. Trebuie ca declaratia sa fie valabila pana ce implinesti tu 18 ani, asa ca sa spuna notarului sa o faca pana la sfarsitul lunii decembrie.
Nu poti pleca fara acea declaratie de la ambii parinti.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara acord nu
poate in schimb sa iti faca treaba asta la un consulat al romaniei din tara in care e el si sa ti o trimita

| Donsavas a răspuns:

Pleci in decembrie. Pana atunci, poti face un curs de pregatire intr-un domeniu anume. Ai putea incerca. Este timp si acolo trebuie sa te bazezi pe o meserie pentru a pleca definitiv. Decizia este revocabila, nu este sigura asa cum crezi. Multi s au intors pentru ca ''n au mai gasit de lucru'' sau mai bine zis, nu stiau sa faca ceva util in zona respectiva, nu aveau scoala sau vreo pregatire anume.