| minnie20 a întrebat:

Am facut 14 ani acu 1 saptamana si ceva.Si cineva mi-a spus ca trebuie sa merg sa imi fac buletinul dupa 15 zile dupa ce am implinit 14 ani.E adevarat?
Dau funda! :*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este adevărat!

"IMPORTANT :
Cererea pentru eliberarea actului de identitate NU poate fi depusă mai repede de ziua împlinirii vârstei de 14 ani, dar trebuie depusă în termen de 15 zile de la această dată." - SURSA :
http://www.evp-oradea.ro/evp5/index.php?id_pag=153&li=1&gog=1

Vezi şi actele necesare la linkul : http://www.dlep-iasi.ro/......ni--2.html

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

Nu e neaparat. E bine sa il faci atunci cand faci 14 ani, ma rog, in jurul perioadei respective, dar nu e batut in cuie. Eu am facut 14 ani (anul trecut) in iarna si mi-am facut buletinul vara, aia nici nu mi-au zis nimic laughing.

| Lisa01 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi dupa 15 zile ci in cursul celor 15 zile de cand implinesti 14 ani.Nu poti mai repede de implinirea celor 14 ani insa apoi ai doar 15 zile sa mergi. Grabeste-te daca a fost deja ziua ta.

| 1234abcd a răspuns:

De obicei se face inainte de ziua de nastere...adica oricum o sa dureze cam 1-2 saptamani pana til elibereaza(ajunge in manutele tale ) dar nu e tarziu nici dupa thinking happy

| ShdDidutz a răspuns:

NU e adevarat, buletinul se face cu cateva zile inainte sa implinesti 14 ani.

| Roxyrox222 a răspuns:

Hei! Sa stii ca buletinul se face inainte sa implinesti 14 ani.Plus ca dupa ce ti-l faci mai astepti cateva zile... Funda? PS se face cam cu 2 sapatamani inainte sa implinesti 14 ani