| MiruD a întrebat:

Am nevoie de cateva păreri de la cei care au trecut prin situația mea.
Am primit amendă si mi-a fost reținut permisul de conducere pentru 30 de zile, pentru neacordarea de prioritate pe trecerea de pietoni.
Am inteles ca pot face contestație si o cerere prin care sa solicit un certificat de grefa de la judecătoria respectivă si mai apoi sa merg la politie sa imi restituie permisul.
A avut cineva castig de cauza de pe urma acestei contestații?
Stiti cumva procedurile mai în detaliu? Taxe, birocrație...
M-a "agățat " si in alt oras si imi vine greu sa ma deplasez.
Cateva sfaturi? happy

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti vinovat n-are rost sa faci plangere contraventionala. Taxa judiciara de timbru este de 20 de lei. Nu cred ca vei castiga, daca procesul-verbal de contraventie este bine intocmit.
Sigur ca poti obtine asa restituirea permisului dar doar vei intarzia executarea sanctiunii, dupa respingerea plangerii va trebui sa predai permisul.

| MiruD explică (pentru Ioandelasal):

Sa înteleg că primesc permisul, apoi astept sentinta si mi-l ia înapoi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MiruD):

Da, asa este.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai acordat prioritatea, respecta termenul si taci din guram ca daca faci valuri la judecatorie, ti se mareste pedeapsa.
Nu-i nimic, este o lectie buna de invatat, sunt convinsa ca data viitoare o sa cedezi trecerea tuturor prietonilor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La volan trebuie sa fi atentă sa acorzi prioritate pietonilor, ti a luat permisul din vina ta, bucura te ca nu ai accidentat pe cineva, ce varsta ai?

| MiruD explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este o situație mai delicată. Nu s-a pus problema de accident. Ei erau abia cu piciorul pe zebră si eu am trecut prin fata lor.
Deci nu aveam cu sa dau peste ei avand in vedere ca eram pe a doua banda.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MiruD):

Inteleg, dar ti ai riscat permisul, ce vei face? Vei fi si tu pieton pana ti l recuperezi? Mult succes sa ti l recuperezi repede, ce varsta ai? Mersi.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Eu am patit ceva similar in 2007, o tamponare usoara incadrata la neacordare de prioritate cu 60 zile permisul suspendat. Stiu ca am dat testul ala cu 15 intrebari si l-am recuperat dupa 30 zile, asta e termenul minim de suspendare. Daca ai doar 30 zile de suspendare si nu te pune sa dai testul ala sfatul meu e sa astepti sa treaca cele 30 zile.

Răspuns utilizator avertizat