| ioana3432B a întrebat:

Hei TPU, am o întrebare: Locuim la bloc. Eu, sora și unchiul nostru. Suntem la etajul 3 și sub noi este o femeie cu fiica ei și soțul acesteia+ copilul lor bebeluș. Problema este că, într-o zi, baba asta s-a luat de mine. Era în fața uși ei de apartament împreună cu fiica ei și încă o femeie. Vorbeau așa că eu am trecut pe lângă ele nepăsătoare. Baba, mă oprește și îmi spune: - Domnișoară, tu nu ști să spui bună ziua.

La care eu: - Bună ziua.

- Acum e prea târziu. Spune ea.

Eu plictisită, plec fără să o bag în seamă dar aud în urma mea: "- Copiii ăștia, nu mai au respect." Suntem recent mutate la bloc așa că nu știm pe toată lumea. Mă rog.

După ceva timp vine, seara, la noi la ușă să ne spună să facem liniște că dacă nu cheamă poliția. Pe atunci eram doar eu, sora și mama. Aveam o pisică și a intrat în camera mamei iar ea nu suportă pisicile. A început să fugărească pisica și noi să râdem. Nu a făcut zgomot tare și nici nu a "bocănit" din picioare când a dat-o afară. A venit și a început cu amenințările, că ea are de lucru, că are copil( nepoataei bebeluș). Mama i-a explicat situația dar nu a înțeles. După spusele ei, ea credea că suntem singure, eu și sora mea. A fost puțin surprinsă când a deschis mama ușa.

Iar acum, de curând, acum câteva zile, m-am întâlnit cu ea în scara de bloc. Și a început: Că ce demolam, că ce facem seara. Că din câte a înțeles ea, avem câini și pisici. Că mai încet cu zgomotul că ea are copil. Nu am nimic personal cu ea dar problema e următoarea. Blocul în care locuim este foarte prost construit. Mâna a doua cum s-ar spune. Pereți sunt goi în interiorul și se aude tot. Să nu mă înțelegeți greșit. Și eu îi aud pe ei. Îi aud cum se duc la baie, îi aud când vorbesc, când plânge copilul(foarte des), când e în bucătărie și toacă ceva. Eu nu prea dorm noaptea așa că le aud cum vorbesc(pe ea și fiica ei). Într-o noapte, pe la 3, a început fetița să plângă foarte tare și, panicați, părinții au început să urle unul la altul. Am auzit tot de parcă erau lângă mine. Ei trebuie să înțeleagă lucrul ăsta. Că dacă eu îi aud atât de ușor așa ne aud și ei pe noi. Și ei fac zgomot și stau pana seara târziu și vorbesc. Trebuie să fie mai înțelegători. Întrebarea mea este: Cum fac să le închid gurile. Să nu se mai ia de mine. Doar ei se plâng. Am vecini lângă mine și față în față cu mine. Si pe ei îi aud așa cum probabil și ei mă aud pe mine dar nu se plânge nimeni. Știu cum e construcția și înțeleg. Ăstia nu!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai ce sa le faci asa e la bloc toti ave m vecini care nu ne suportă singurul mod in care îi poti pune la punct este sa te muti din bloc, dar asta nu este posibil, babele se cred stăpîne acolo si vor cu orice cale sa plecati nu va suportă, si oricine face galagie voi sunte ti de vină deoarece nu va au la inimă cum se zice, cine stie poate ca au vrut ele demult apartamentul vostru si de ciudă ca nu au reusit sa il cumpere va face viata grea doar doar o sa cedati nervos si o sa il vinde ti in pagubă evident ca sa scapati de baba aia nenorocită, ca ele asta urmaresc, ce crezi ca baba nu s-a saturat sa stea cu fisa cu ginerele si nepoata in aceeiasi casa? Ba da, si din cauza asta ar face orice sa va scoată pe voi afara de acolo sa cumpere ea pe "2 lei" apartamentul vostru, voi de cît timp stati acolo? Voi cand v ati mutat era familia asta in bloc? Vecinii ăstia care nu vă suportă, fa i reclamatie la politie sa o amendeze pe babă sa o mai potoleasca ca este o scandalagioacă bătrînă.

| ioana3432B explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ei erau în bloc înainte să ne mutăm noi. Mama îl cunoaște pe soțul fiicei ei. E un neisprăvit și un leneș. Apartamentul e a-l bătrânei. Familia băiatului nu a fost de acord cu căsătoria lui cu fata babei așa că nu i-a permis să o aducă acasă așa că el stă la soacră împreună cu soția (fata babei) și bebeluș. Nu am nimic cu ei și nici cu zgomotul pe care îl fac dar ei nu înțeleg că se aude tot. Nu m-am dus și eu la ușa lor pentru că am bun simț. Nu vreau scandal și tocmai de acea am tăcut. Soțul fetei a spus să o lăsam în pace. A spus că îi place să tragă la măsea. Nu știu dacă e adevărat sau nu. Nu știu. Prefer să văd cu ochii mei. Este cam intimidantă. E gigantică și seamănă la față cu o zgripțuroaică.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tatăl tău de ce nu se duce sa discute cu administratorul, sa se rezolve problema cu baba, sau mama ta sa meargă ea sa vorbeasca cu presedintele de bloc, tu ce varsta ai? Banuiesc ca nu te poti duce tu sa discuti cu administratorul, si sa i spui ce răutăcioasa este vecina.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Voi in blocul ăla stati demult? Si blocurile pe vremea lui Ceausescu ca sigur si blocul vostru este vechi se faceau prost cu materiale proaste de aceea se aude tot ce vorbesc vecinii si la wc cand trage o basină se aude in tot blocul, si numai zic cand se cearta se aude de zici ca e la tine in casa, am si eu vecini scandalagii tot aud ce zic ei, si mai ales noaptea pe la 2 îi apuca o ceartă si o tin pana la 3 dimineata cu țipete urlă unul la altul, nebuni disperati.

| Lioana a răspuns:

Unii oameni gasesc placere in a-i critica pe altii. Altfel se plictisesc. Nu au discutii mai placute de oferit. Nu prea cred ca poti schimba ceva in privinta vecinei. Poate doar daca va imprieteniti cu ea.
In fiecare bloc exista astfel de vecini. E bine sa-ti vezi de treaba si nu pleci urechea la vorbele lor.

| IIIshaneIII a răspuns:

Unul dintre motivele pentru care m-am mutat la casa, e grea viata la bloc, daca dai de o javra din asta stai in casa la tine mai rau ca la puscarie, singura solutie, antifoneaza apartamentul, sau muta-te la casa cum am facut euwinking

| IuliaAna23 a răspuns:

Ignora-i. Nu au ce sa îți facă. La politie daca se duc nu au cu ce a te acuze, nu au dovezi, nimic. După o vreme se va plictisi sa se ia de tine, daca nu reacționezi.