| IuuxxI a întrebat:

Hei TPU am o mica mare problemahappy deci saptamana viitoare trebuie sa plec in Germania cu corul si imi trebuie imputernicire de la ambii parinti da? Ei bine asta e problema. Tatal meu e plecat in strainatate si nu stiu daca va putea ajunge pana saptamana viitoare si imi este foarte frica deoarece am auzit ca nu se poate face imputernicire doar cu un singur parinte,ci de la ambii. Si mi-e frica (,) ca poate nu mai plec daca nu ajunge tatal meu. Va rog ajutati-ma, trebuie neaparat de la ambii parinti? Ce pot face? Imi doresc demult sa merg in aceasta excursie! Si nu, nu putea sa mi-o faca inainte sa plece deoarece nu stiam ca voi merge pe-atunci in Germania, am aflat de curand ca se face si m-am inscris. Sambata asta plec. Ce ma fac? E posibil sa nu ma mai lase sa plec? E nevoie de semnatura ambiilor? Ce pot face? Ajutor va rog! Funda celui mai bun, folositor si rapid raspuns!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| Byuska a răspuns:

Nu stiu cum sta treaba pe la tine prin oras dar stiu cazuri in care mama a mers cu alt barbat la notar si a spus ca el este tatal baiatului si a facut imputernicirea (barbatu respectiv a stiut sa zica numele copilului data nasteri sau eu stiu ce la mai intrebat) daca nu vb cu cineva care are pile la notar si cu o mica atentie se rezolva ca doar suntem in Romania