| Drxx_Alexandru_1999 a întrebat:

Hei TPU, an nevoie de câteva informații urgent! Am avut o problema și am primit o citație acasă, am primit citația după ziua în care trebuia sa merg( pe 12 trebuia sa merg pe 15 am primit) am sunat la politia de unde am primit citația și am discutat cu polițistul de acolo! Menționez ca nu mă pot deplasa pana la Mediaș deoarece sunt 1200 km dus-intors, am vorbit cu el și a zis ca dacă nu mă împac cu el mă baga în judecata, am încercat sa obțin mai multe detalii și a zis ca vreau cam multe și sa caut pe internet, a zis ca deocamdată nu mă va aresta nimeni pentru înșelătorie! Va rog frumos sa îmi spuneți ce este de făcut! Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea pusa ieri. Daca nu mi-ai vazut raspunsul il repet aici:
Inseamna ca ai o plangere penala pentru inselaciune, citez:
"ART. 244. Înşelăciunea
  (1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Daca esti vinovat ar trebui sa te impaci cu cel pe care l-ai inselat, incheind o intelegere scrisa si trimitand-o la politie si astfel nu va mai trebui sa te prezinti si nu mai poti fi condamnat.
Daca nu te impaci si esti vinovat va trebui sa te prezinti, daca nu te prezinti poti fi dus cu politia.
Mai incearca sa contactezi politia, eventual le poti scrie si sa invoci motivele pentru care nu te poti prezenta acum.

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Știu am văzut răspunsul dar nu vreau ce este pe internet, așa pot caută și eu legile, eu vreau Sa știu ce sa fac în legătură cu asta și cum pot scăpa, domnul nu a răspuns pentru împăcare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drxx_Alexandru_1999):

Pai si ce ai vrea, sa te scape cineva pe TPU? Ori te impaci cu el, ori te judeci cu el.

| MichaelKinGzZz a răspuns (pentru Drxx_Alexandru_1999):

NuGaseamNumeLiber - Are drepate aici fara suparare. Aceasta problema se discuta intre TINE si respectiva PERSOANA. Noi maxim ce putem face este sa iti raspundem la intrebarile puse de tine in limite in care putem :\

| Ioandelasal a răspuns (pentru Drxx_Alexandru_1999):

Ti-am citat doar infractiunea din Codul penal, in rest ti-am spus ce poti face.
Daca cel care a facut plangerea penala nu vrea sa se impace vei fi cercetat penal, eventual trimis in judecata si condamnat, ce pedeapsa vei primi depinde de instanta de judecata.

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Ști cumva care sunt toate pedepsele și cât pot sta sub aceste pedepse?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Drxx_Alexandru_1999):

Se pare ca nu mi-ai citit in totalitate sau cu atentie raspunsurile, in primul sunt indicate pedepsele si in al doilea ti-am spus ca pedeapsa concreta este stabilita de instanta de judecata, asa ca n-am de unde sti ce o sa stabileasca aceasta. Poate sa fie amenda penala, inchisoare cu executarea pedepsei, inchisoare cu amanarea executarii pedepsei ori cu suspendarea executarii pedepsei.

| JackR a răspuns:

Cand l-ai inselat pe respectivul, ai intrebat inainte cum sa o faci? Sau ti-ai facut probleme de constiinta? Presupun ca nu. Acum ca s-a intors roata, faci pe mieluselul si ceri sfaturi. Consulta un avocat, cauta-l pe cel pe care l-ai inselat sau du-te la puscarie si lasa-ne!

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru JackR):

Prietene dacă am ajuns aici nu înseamnă ca am înșelat pe cineva, înseamnă ca nu a fost mulțumit de colet, eu îți zic sa ne lași tu