| Drxx_Alexandru_1999 a întrebat:

Hei TPU, dacă in urma unei citații nu ma prezint la organul de poliție care m-a citat, se vor aplica sancțiunile prevăzute in ART. 283 C.Pr.pen.( se sancţionează cu amendă judiciară de la 100 lei la 1.000 lei) se va mai scoate un mandat de aducere pe numele meu? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie.
Daca esti parte sau martor intr-un proces penal atunci se aplica prevederile art.283 Cod procedura penala.
Daca este vorba de alta situatie atunci se aplica prevederile L.61/1991, rep. in 2014, art.2, pct.31 si poti fi amendat de la 100 la 500 lei.
In ambele cazuri, daca nu te prezinti nici dupa ce-ai fost amendat, poti fi dus cu mandat.

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru Ioandelasal):

In calitate de suspect

| Ioandelasal a răspuns (pentru Drxx_Alexandru_1999):

Atunci se aplica prevederile Codului de procedura penala.

| JackR a răspuns:

Se aude zornait de catuse.

| AllexxGrigoras a răspuns:

Daca nu te prezinti prima data iti va scoate un mandat de aducere si daca nu te prezinti sau nu te gaseste acasa atunci iti da amenda.

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru AllexxGrigoras):

Am primit o citație pe 12 nu am mers, iar acum am mai primit o citație și nu am mers