| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, daca sculptez un bust al unui supererou din orice film de la marvel/ dc iar apoi doresc sa fac copii si sa comercializez bustul respectiv, este legal? Incalc drepturi de autor? Pot sa-mi fac firma si sa le comercializez?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti sa faci asta legal, din cate stiu se poate face doar de catre proprietarii filmelor respective sau firme care primesc acest drept de la proprietari.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai acordul SCRIS a autorului!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este legal atata timp cat faci acte pe ele. Trebuie sa ai o firma: PFA – Persoană fizică autorizată
II – Întreprindere individuală
IF – Întreprindere familială
SRL – Societate cu răspundere limitată
SRL-D – Societate cu răspundere limitată – debutant
Apoi iei legatura cu autorii, ceri licenta si trebuie sa emiti acte.

Răspuns utilizator avertizat