| carllax3 a întrebat:

O intrebare. Daca am peste 14 ani si vreau sa merg cu unchiu-meu in Italia si am si imputernicire si certificatul de nastere si buletin, mai am nevoie de pasaport? happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru calatoria in statele UE, deci inclusiv in Italia, nu ai nevoie de pasaport si nici de certificat de nastere, este destul cartea de identitate (nu buletin) si declaratia notariala autentificata data de parinti. Unchiul tau are nevoie de certificatul de cazier judiciar.

12 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Iti trebuie pasaport, Romania inca nu a intrat in spatiul shengen, si nici nu va intra de graba.

| AlexAleex a răspuns:

Nu ai nevoie neaparat de pasaport.

| Florincrap a răspuns:

Nu.

| Florincrap a răspuns:

Este nevoie de pasaport daca ai sub 14 ani. Daca ai peste 14 ani si calatoresti in una din statele membre UE (in cazul acesta, Italia, care este un stat membru UE) poti calatori cu cartea de identitate.

| DeeaVonP a răspuns:

Hei!
Desigur ca ai nevoie de pasaport! happy

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDiana9999 a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de pasaport, poti merge doar cu buletinul.

| thestyle a răspuns:

Nu iti trebuie pasaport ca si eu calatoresc in Italia doar cu buletinul

| Metin2RoBestWarBoss a răspuns:

Nu funda plzz?

| carllax3 explică:

Http://www.medeeatour.ro/documente-necesare-pentru-trecerea-granitei

Aici scrie ca doar pentru copii sub 14 este nevoie pasaport.

| dffhvj a răspuns:

Categoric.