| LucaAdina a întrebat:

Hei, TPU!
Tatal meu biologic imi plateste pensia alimentara in valoare de 250 lei, dat fiind faptul ca acesta este "pensionar". Mai multe surse mi-au spus ca acesta este angajat ca sofer la o firma din Spania, acest venit nefiind in evidenta statului roman. Pe langa faptul ca pensia este atat de mica, nici măcar pe aceasta nu o plateste la timp, fiind nevoită să fac plangere penală pentru neplata pensiei pe o durată de 6 luni. Am verificat contul acestuia de Facebook și, intr-adevar, am regăsit faptul ca acesta ar lucra pentru o firma din Spania "Carerras Grupo Logistico". I-am contactat pentru a afla daca se află în evidenţa firmei ca angajat, dar încă nu am primit răspuns. Daca se adevereste a fi asa, ce masuri as putea lua?
Menționez că nu tin legatura cu acesta și cu rea-credinta nu mi-a plătit pensia alimentara luni la rand, nefiind prima abatere a acestuia. Eu sunt studenta, am 20 de ani și acesta încă îmi plateste pensia conform legii, pentru ca nu beneficiez de alte venituri și urmez facultatea la ZI.
Nu mă intereseaza asa tare banii lui, vreau doar să se faca dreptate, pentru ca acest om merita pedepsit pentru tot ceea ce a facut (sau, mai degraba, pentru ce nu a facut). Mama mea s-a chinuit muncind cu ziua sa ma creasca, iar el se lafaie in bani, nu mi se pare deloc corect. Vă rog, nu îmi doresc comentarii rautacioase, nimeni nu e in locul meu si nu stie ce e in sufletul meu si al mamei mele.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti actiona in judecata pe tatal tau pentru marirea obligatiei de intretinere (pensie alimentara) indicand si firma din Spania la care munceste.
Daca firma nu-ti comunica daca lucreaza sau nu si daca lucreaza salariul atunci vei solicita instantei de judecata sa trimita o cerere oficiala pentru comunicarea acestor date.

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Justiția română nu poate interveni la ceea ce face el în străinătate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Numai un avocat cu experienta in astfel de cazuri cred ca ar putea sa il atace pentru a primi pensie alimentara din venitul lui din strainatate.
Firma respectiva nu iti poate da un raspuns daca este sau nu angajat si ce salariu are, din cauza legii GDPR. Ar putea raspunde doar in cazul unei adrese din partea autoritatilor.

| gabicoo a răspuns:

Poți solicita de la angajatorul lui din Spania o dovadă din care sa reiasă ce salariu are! Nu știu dacă cei din Spania sunt obligați să ți-o elibereze!

| LucaAdina explică (pentru gabicoo):

Și din punct de vedere legal, cum ar trebui sa procedez? Cărui organe ar trebui sa ma adresez dacă reiese faptul ca este angajat? Sincer, nu am foarte multa baza in politia romana.

| LucaAdina explică (pentru gabicoo):

Și multumesc enorm pentru răspuns!

| 1234568807 a răspuns (pentru LucaAdina):

Nici nu cred ca se poate implica politia daca el are venituri in alta tara, nici macar judecatoria nu se poate implica decat in veniturile din Romania

| gabicoo a răspuns (pentru LucaAdina):

Prin intermediul autorităților spaniole! Dar nu știu cum poți să o faci! Mergi la un avocat sau apelează la cineva care se pricepe!
Aici pe TPU singurul care îți poate da un sfat avizat pe tema asta e userul ioandelasal! Trimite-i un mesaj privat! E un jurist foarte priceput!

| LucaAdina explică (pentru 1234568807):

Pai și eu ce ar trebui sa fac? Oricum sunt ferm convinsa ca nu e foarte curat din mai multe punct de vedere și e foarte trist ca justiția sa nu poata faca nimic in legătură cu asta. Omul acesta si-a batut joc de mine și mama mea toată viata, nu mi-a plătit pensia 6 luni la rand, iar acum construieste o pesiune, el fiind "pensionar", dar pensia mea nu o poate plati.

| LucaAdina explică (pentru gabicoo):

Multumesc din suflet pentru ajutor și vă rog sa ma scuzati pentru aceaste intrebari, dar aveam nevoie de puțină îndrumare.

| 1234568807 a răspuns (pentru LucaAdina):

Dar el cati ani are de in timp ce se presupune ca e pensionar?

| LucaAdina explică (pentru 1234568807):

Are 53 de ani, însă nevasta acestuia are multe relaţii şi l-a scos pe caz de boala, probabil pentru a nu-mi plăti mie pensie aşa mare. Ca să ne înțelegem, nu suferă de vreo boală, dar aşa se procedează la noi. Cei care merita de drept acesta pensie, poate nu o primesc. Ei sunt oameni cu mare influenţă, sunt multe şmecherii la mijloc pe care le ştiu doar ei.

| anonimuIl a răspuns (pentru LucaAdina):

E puțin 250 lei pensie alimentară.

| anonimuIl a răspuns (pentru LucaAdina):

Era bine ca să ai pensie alimentară mai mare.

| 1234568807 a răspuns (pentru LucaAdina):

Mda, din pacate la noi in tara orice e posibil cu pile si relatii, pentru astfel de oameni legile sunt egal cu 0

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cred ca e dificil să rezolvi ceva în Spania. Traduceri notariale, avocat acolo, probabil că și la ei e taxă de timbru, șamd, se adună și probabil vor costa niste sute sau poate cateva mii de euro. Toate astea pentru a recupera 50 de euro lunar… Mai bine îl dai în judecată și aici, ceri majorarea pensiei, poprire pe venituri, șamd. Odată și odată tot vine el înapoi.

| ArmmAndArmm a răspuns:

Părerea mea este, să consulți un avocat. Aici e multă lume care doar iși dă cu părerea și nu ajungi nicăieri.

| LucaAdina explică (pentru ArmmAndArmm):

Perfect de acord! Simțeam nevoia să primesc niste pareri și de la voi, pentru ca nu am mai trecut prin astfel de situații pana acum. Multumesc tuturor pentru ajutor!

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru LucaAdina):

Și ai mei vor să, se despartă. E greu sad

| LucaAdina explică (pentru ArmmAndArmm):

Ai mei sunt despartiti de când a rămas mama mea insarcinata cu mine. Niciodata nu a vrut sa ia legătura cu mine, ba chiar se ferea de mine dacă stia ca sunt intr-un anumit loc, prefera sa nu-si mai faca aparitia.happy Imi pare foarte rau pentru situatia in care esti, nimeni nu merita asa ceva, sper ca macar sa fie ambii aproape de tine, chiar dacă ei nu vor mai fi impreuna! Îți doresc multa putere sa treci peste asta!

| ArmmAndArmm a răspuns (pentru LucaAdina):

Iți mulțumesc din suflet!

E foarte greu pentru mine ( psihicul meu ). La vârsta de 7 ani am trecut asemănator prin ce mi se întămplă și astăzi, diferența fiind că m-a afectat psihic enorm de mult și am căutat,, eliberare, dacă te voi uita la ultima intrebare pusă de mine, vei înțelege.) In prezent am 22 ani, numai mă afectează așa tare, ( Cel puțin, acum numai am sentimente) mai ales la suprafață, doar intern. Partea bună față de mine, la tine, e că nu l-ai cunoscut niciodată și nu te a abăgit mereu. happy