Întrebare recomandată | PerfectLoveDrivesOutFear a întrebat:

Hei! Zilele trecute, în speranța de a găsi și cumpăra un cățeluș bichon, am intrat pe olx.ro, unde am găsit o ofertă foarte atractivă, așa că am sunat. Mi-a răspuns un bărbat, care mi-a zis ca are mai mulți cățeluși și că îi vinde așa ieftin fiindcă tatăl lui a murit, iar el nu are cum să aibă grijă de ei, fiind polițist. Astfel, după ce am mai vorbit și zilele următoare cu el am ajuns la învoirea de a îi trimite 150 de lei prin transfer bancar, iar după ce as fi primit cățelușul, i-aș fi trimis restul de 100 de lei. În sfârșit, luni, 14.03. 2016, am mers la bancă gata să îi trimit banii, însa mi-a spus că, de fapt, va trebui să îi trimit suma prin MoneyGram (prin care, el, pe baza unui cod putea ridica banii fără ca măcar să aibă un cont la vreo banca). Acest lucru mi-a trezit câteva suspiciuni, însa m-a asigurat "că nu îi arde de glume" și că e treabă serioasă. Din cauza sumei în plus pe care ar fi trebuit să o plătesc pentru transfer, am decis să nu mai trimit banii în doua tranșe, trimițându-i în cele din urmă suma întreaga. După ce i-am trimis banii, i-am dat bineînțeles, și codul tranzacției, urmând ca el să mă sune după ce primea banii ca să îmi trimită cățelul. Evident, acest lucru nu s-a mai întâmplat, mi-a blocat numărul și nu am mai putut lua legătura cu el. Am mers în aceeași zi la poliție și am depus plângere.
Ulterior, un amic mi-a cerut numărul de telefon al "vânzătorului" pentru a vedea dacă mai este încă funcțional și spre uimirea tuturor cineva a răspuns, iar amicul meu s-a dat drept un potențial cumpărător. "Vânzătorul" i-a garantat seriozitate și i-a dat un nume diferit de cel pe care mi l-a dat mie fiind foarte grăbit să primească banii.
Acum vine întrebarea mea: ce aș putea să fac? Mă gândeam să merg mâine, din nou, la poliție să le spun, dar am mers și azi să îi asigur că numărul este încă funcțional, însa mi-au spus că plângerea deja a fost trimisă, deci în cazul în care nu vreau să mai depun o alta, nu am ce altceva să fac. Nu cred că polițiști de la noi pot localiza persoana pe baza apelului telefonic și chiar dacă ar putea să o facă nu mi-ar da importanță din cauza sumei destul mici. Poliția o să facă ceva? Sau o sa ridice din umeri și 'nu se vor pronunța' cum au făcut până acum?
Mulțumesc pentru timpul acordat!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu zic să depui o reclamație și la OPC-ul din orașul tău. Dar, scrie-le și aici: http://reclamatii.anpc.ro/

| Andrei_Edi_1994 a răspuns:

Este un lucru foarte deranjant ca autoritatile nu fac nimic in aceasta tara, dar cum ai mentionat mai sus, nu cred ca ii va interesa chiar daca primesc mita!