| Laura_Iuliana_1992 a întrebat:

Heii buna TPU am si eu o intrebare.Imi poate face procura tutorele cu care stau ca sa plec in alta tara? in cazul meu in Italia la parintii mei. Multumesc dau funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua detalii esentiale pentru un raspuns corect, respectiv:
-daca esti minora;
-daca parintii sunt decazuti din drepturile parintesti de ai tutore.
Revino cu aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret. Numai bine!

| Laura_Iuliana_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Pai da sunt minora, si nu parintii nu sunt decazuti idn drepturi stau cu bunicii (tutori mei) pentru ca parintii mei sunt plecati in strainatate la munca. happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Laura_Iuliana_1992):

Daca este asa atunci parintii trebuie sa dea o declaratie ca sunt de acord cu plecarea ta in Italia si sa indice un insotitor major. Declaratia o pot da la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Italia si ti-o trimit in original.

| Laura_Iuliana_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc Ioandelasal mi-ai fost de mare ajutor o sa-ti dau funda happy :*