| Gabriela_Serban_Si_1995 a întrebat:

Heii TPU. Tatal meu a vost agresat la magazin mai bine spus batut. Un barbat in varsta de 75-80 de ani a venit pe la spate si i-a dat cu o sticla de
bere in cap (tati statea pe scaun), cand s-a intors cu fata la agresor nu a apucat sa faca nimic din cauza ca il durea foarte tare capul si nu mai vedeam bine acel "om" ia mai dai o inca de doua ori cu acea sticla o data in nas de ia rupt nasul si o data in arcada. Tati acum este internat, as vrea sa stiu concret ce o sa primeasca agresorul. Am uitat sa spun ca a vrut sa ii bage ciobul in ochi si apoi in gat. Va rog fara comentarii la misto, vreau sa stiu care sunt demersurile, politia cand a venit i-a dat o amenda in valoare de 400 de lei pentru tulburarea linistei publice.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dar tatăl tău ce rău i-a făcut? Fiindcă doar schizofrenic ori senil să fii, încât să recurgi la acte violente, cu o ură înverșunată, fără motive. S-a recurs la acte care îi puteau provoca moartea. Bătrânelul se pare că a luat exact decizia de a-și face singur dreptate, așa cum ai hotărât și tu acum, să te răzbuni pentru faptele sale. Altfel spus, ochi pentru ochi. Chestiile astea nu duc la nimic bun. Trebuie să fii inteligentă, să nu răspunzi la violență cu violență. Știu că acum ești nervoasă și intrigată de faptele sale, îngrijorată pentru tatăl tău, dar justiția va face dreptate (atât cât face, fiindcă și atunci când îți pui prea multe speranțe în ea, s-a ajuns la concluzia că și aceasta dezamăgește). Totuși, există un tribunal, care să ia o hotărâre corectă privind pedepsirea vinovaților.
Bănuiesc că și-a scos un certificat medico-legal. Și să depună o plângere penală. Martori dacă nu sunt (știu că erau, dar nimeni nu se va implica), există camere de supraveghere în zonă/magazin. Avocat, dacă își ia, va rezolva situația, dar o să fie un stres total, și un mare consum emoțional, până se va încheia totul.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru floresdemayo):

El momentan este internat dupa externare ne vom duce si ii vom scoate certificat medico-legal. Multumesc frumos de raspuns :*!

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau poate sa-i faca plangere penala, cel putin pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Este greu de spus ce pedeapsa o sa primeasca, respectiv amenda, inchisoare cu suspendarea executarii, etc, depinde de numarul de zile de ingrijire medicala, de imprejurarile faptei, de persoana faptuitorului, de faptul ca are sau nu antecedente penale (a mai fost condamnat sau nu), de judecator, etc.
Plangerea prealabila trebuie facuta in maximum 3 luni de la data faptei.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Acel mos nu a mai avut nimic nici o plangere nimic, doar ca el a vrut sa il omoare pe tati. Faza e ca nimeni nu cred ca se va pune martor dar cred ca tati e destul de mult incat sa nu mai trebuiasca martori. Era din cap pana in picioare plin de sange frate daca il vedeai ii plangeai de mila. Dar lasa ca pana se ocupa legea ma ocup si eu printre picaturi, ce poate sa imi faca mie politia ca eu sunt minora iti car si eu cate o piatra doua 100 in cap pana ma plictisesc ce o sa ma aleg cu o amenda si gata. Noi nu vrem sa faca puscarie ca ala mai are un pic si moare noi vrem sa il faca sa plateasca pentru toata suferinta lui tati. Cam cate zile de spitalizare ii trebuie ca sa ii cerem despagubiri? Multumesc anticipat!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Te sfatuiesc sa nu faci prostii, chiar minora fiind se poate lua impotriva ta o masura educativa, care poate fi si privativa de libertate (centru de reeducare sau corectie).
Poate solicita daune morale chiar fara sa aiba zile de ingrijiri medicale (nu numai de spitalizare). Daca a fost spitalizat infractorul va fi condamnat si la plata zilelor de spitalizare si, in plus, la o anumita suma, stabilita de judecator, cu titlu de daune morale. Tatal tau poate cere cat vrea, cat primeste o sa stabileasca judecata.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc anticipat. Cred ca iti dai seama ca imi vi e greu ca tata sa fie batut in spital si eu sa nu ii fac nimic lu nenorocitul ala

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Lui tati nu ii da avocat din oficiu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Nu, doar invinuitul poate avea avocat din oficiu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asculta-l pe Ioandelasal! Este jurist de meserie.

| DovleacTurbat a răspuns:

Fu!@$-l in!@# de mos, de abia isi mai târâie beşinile si ii arde de scandal. Fiindca traiam in Romania, probabil va ramane doar cu acea amenda mai ales daca tatal tau nu va actiona mai departe (asta pe plan legal), pe plan ilegal ii poti da tu restul "amenzi" in pumni si picioare.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru DovleacTurbat):

Tatal meu intr-un fel deja la dat in judecata,( asta l-a intrebat la spital daca il iarta sau il da in judecata, pentru ca spiatlizarea trebuie platita ) sper sa nu ramana doar cu acea amenda ca atunci o sa imi fac singura dreptate de fiecare data cand o sa il intanesc. Multumesc frumos de raspuns.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Dar, daca tocmai tac'tu este vinovat? Imi vine greu sa cred ca unul de 80 de ani isi face de lucru doar asa, de distractie.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru KronstadtResurrection):

Mosul spune ca tati la injurat. Dar pentru o injuratura dal in mortii lui, trebuie sa omori un om doar pentru simplu fapt ca te-a injurat. Ia dat 3 sticle in cap si cu gatul de la sticla acel ciob care ramasese a vrrut sa il omoare sa il bage in ochi si apoi in gat.

| Elena888 a răspuns:

1.) Plangere la politie
2.) Scoatere certificat medico-legal cat mai rapid cat se vad ranile cat mai bine
3.) Aflat daca mosul are ceva pe numele lui
4.) Actionare in judecata in civil.

Se pot scoate bani frumosi din situatii de acest tip.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Elena888):

L-am sunat acum pe tati si l-am intrebat dca mosul mai are ceva pe numele lui si mi-a zis ca acum vreo 10 ani a mai batut un om tot asa de rau, oare se mai ia in considerare de atunci si pana acum?

| Elena888 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Ma refer daca are bunuri mobile sau imobile pe numele lui ca sa-l puteti executa daca refuza sa plateasca daunele hotarate de instanta.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Elena888):

Da are casa si tot ce este in ea.