| fluture12 a întrebat:

HELP! Este vreun român pe aici stabilit in străinatate care a intrat la facultate in România? Am absolvit liceul in Suedia dar vreau sa intru in România la facultate. Pentru români de pretutindeni ca sa fie admiși în România este necesar diplomă de bac, dar in Suedia nu se da bac-ul doar daca te înscrii tu in liceu cu program special. Eu nu am diplomă de bac doar diploma cu note din liceu... și admiterea se face pe dosare nu pe concurs de admitere... Ei eu ce fac? Ca nu poți sa compari o diplomă cu note de medii din liceu cu o diplomă de bac. deci cum intru? Știe careva din propria experiență?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru studenții străini se face astfel.
Etapa 1. Procedură de echivalare a studiilor care o execută un birou special din universitatea unde doriți să studiați sau la minister. În cursul acestui proces veți afla și dacă puteți beneficia de bursă din partea satatului român iar dacă nu, cât este taxa anuală de studii.
Etapa 2. Examen de admitere împreună cu ceilalți candidați.
Mai obțin informații în câteva zile și revin.

| fluture12 explică (pentru sadrian46):

Bine multumesc mult!

| wpetterssone a răspuns:

Eu sunt suedez și locuiesc în Suedia. Din păcate, nu am absolvit facultatea în România, ci aici în Suedia.
Cel mai probabil, îți trebuie cursuri, adeverință și concurs de echivalare a cunoștințelor din Suedia pentru învățământul românesc.

| Demidol a răspuns:

Si de ce nu faci facultatea acolo? Pentru ca este mai apreciata decat cea din Romania. Sau, in Romania se face mai usor, mai deloc, pe cumparate?

| fluture12 explică (pentru Demidol):

E foarte greu sa intru aici la ce imi doresc, desi sunt locuri de munca pana si studenti suedezi merg in alte tarii sa faca facultatea. Eu imi doresc sa merg in Romania, e gresit cum gandesti tu ca nu se sunt facultati bune in Romania. Sunt la fel de bune ca aici, pentru ca Romania are o reputatie mai proasta din cauza celor care isi cumpara diploma asta nu ma impiedica sa invat acolo si sa profesez aici. Poti sa iti dovedesti cunostiintele dovedite prin examene si practica.

| Demidol a răspuns (pentru fluture12):

Eu nu am spus ca nu sunt bune. Doar ca multi obtin diplomele fara sa treaca pe la facultate. Si aia sunt in majoritate cei cu bani care lucreaza in strainatate.

| fluture12 explică (pentru Demidol):

Eh hai ce să îți povestesc, dar de italianul ala care se dă doctor și lucreaza în România nu ai auzit? nu mai insinua tu nimic de mine ca eu chiar vreau sa studiez in România și nu sunt singurul român care vrea sau crede in asta. Răutatea asta despre românii care se stabilesc în străinătate trebuie să înceteze, nu m-am îmbogățit aici stai liniștit, nu mi-aș perimte nici facultatea darămite sa cumpăr diploma? și nici de bine nu m-am mutat din România fac ce pot să-mi fie bine la fel ca tine. Da nu te contrazic ca știu o persoana care locuiește în România, dar lucreaza în Germania și colac peste pupăză face si facultatea în România. Vine odata pe an și își dă examenele, ori e geniu ori își plătește profesorii. Eu ce sa fac acum?! Am eu vreo vină ca unii mă fac de râs?