| anonim_4396 a întrebat:

Hey! As avea si eu o intrebare despre vizele pentru Liban.Ce trebuie sa fac pentru a obtine una pe o perioada scurta de timp? Vreau sa mentionez ca am aproape 18 ani.Mersi:*

Răspuns Câştigător
| cei7pitici a răspuns:

In primul rand sa astepti sa implinesti 18 ani.Este cam periculosa vizita in Liban in aceste momente.Lumea araba fierbe oricand poate sa inceapa razboiul. Daca te duci ca simplu turist poti sa te duci cu un pasaport romanesc valabil pentru cel putin 6 luni si cand ajungi la aeroport in Liban soliciti sa iti puna viza de turist pe un numar de zile cel mult 2luni.Inainte de asta trebuie sa iti faci o asigurare medicala de turist, o poti face la Carpatica sau unde doresti.In legatura cu aeroportul te atentionez ca trebuie sa dai foarte multe explicatii la aeroport asa se intampla la toate aeroporturile din Asia. O sa te intrebe unde mergi cu cine la cine stai ce vizitezi pe cine cunosti daca ai prieteni acolo daca trebuie sa le duci ceva, daca ai mai fost cat ai de gand sa stai etc Nu trebuie sa te pierzi raspunzi simplu Da sau Nu daca te complici sa le explici vei parea suspect/a, o sa te chinuie oleaca si la aeroport Otopeni dar o sa te obisnuiesti sigur. Eu iti urez distractie placuta! Grija mare la imbracaminte conteaza mult.

1 răspuns:
| AnushkaAxy a răspuns:

Mersi mult @cei7pitici...totusi,am mai cautat pe net si am gasit unele lucruri despre viza.dar nu sunt sigura
>>>
Viza turistică:

Pentru persoanele care nu au lucrat anterior în Liban:

Valabilitate de o lună, putând fi prelungită până la 3 luni.
Persoanele de sex feminin cu vârstă cuprinsă între 17 şi 25 de ani pot obţine viza prezentând următoarele documente: bilet avion dus-întors, rezervare la hotel sau adresa completă, numele persoanei de contact şi nr. acesteia de telefon.