| Anonimaaaxgar a întrebat:

Hey! Cam cât durează până se termină un proces în instanță? Este vorba despre o prescriere de executare silită unde trebuie să primesc niște bani de care am nevoie. Întrebarea este când voi primi banii aceia care reprezintă despăgubirea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus o perioada destul de exacta, poate dura de la cateva luni la cativa ani.
In cazul expus cred ca va dura cca 6 luni, daca nu se va judeca si o cale de atac.
Banuiesc ca tu esti creditorul din proces. Trebuie sa stii ca nu vei mai primi bani daca executarea silita se constata a fi prescrisa.

| Violleta2022 a răspuns:

Pana la 2 ani de zile, asta in situatia in care nu se muta judecata in alt oras si se reia totul de la capat.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

INTRI pe Google, scrii judecatoria orasului unde locuiesti, sau tribunal. Ex: Judecatoria Brasov sau Tribunal Brasov, ti se deschide o pagina, iti scrii numele sau numarul de dosar daca il stii, si apoi cauti sedinta. Vei gasi termen ele si ce sa ju decat. Si cand se da sentinta/pronuntarea sau cand este urmatoarea sedinta. Se actualizeaza destul de repede pe site. Poti verifica acolo ce si cum.