| alma200033 a întrebat:

Hey! Cat este bursa de merit pe luna?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa de merit, de altfel toate bursele, nu are un cuantum fix, este in functie de bugetul pentru burse si numarul de elevi sau studenti care indeplinesc conditiile de acordare a burselor.
In orice caz la studenti aceasta bursa trebuie sa acopere cel putin cazarea si masa.

| sierra1 a răspuns:

"hey!"
unde, pentru cine, când?

| alma200033 explică (pentru sierra1):

La liceu

| sierra1 a răspuns (pentru alma200033):

Vezi aici și mai vezi că ceilalți te-au cam păcălit (să nu zic altfel):

https://www.portalinvatamant.ro/......-8379.html

| Ioandelasal a răspuns (pentru sierra1):

Gresesti. Ce ai indicat tu a fost doar un proiect, care nu a fost aprobat.
Conform HG 666/2019, citez:
"ARTICOL UNIC
  (1) În anul şcolar 2019-2020, cuantumul minim al burselor de performanţă, de merit, de studiu şi de ajutor social, de care pot beneficia elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cu frecvenţă, este cel stabilit de autorităţile administraţiei publice locale, aflat în plată în anul şcolar 2018-2019.
  (2) Autorităţile deliberative ale administraţiei publice locale pot stabili un cuantum mai mare al burselor, în funcţie de posibilităţile financiare ale unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale."
Asa fiind va trebui ca alma200033 sa vada hotararea Consiliului local privind bursele din unitatea administrativ-teritoriala (comuna, oras, municipiu) in care este situata scoala, acesta fixeaza cuantumul burselor, in functie de bugetul pe care il poate acorda si numarul de elevi indreptatiti, cu conditia ca bursele sa nu fie mai mici decat cele din anul scolar 2018-2019.

| Frank51 a răspuns:

Intre 500-1000 in functie de mai multe criterii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

700 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lună nu știu, doar pe pământ.