| Angel999999 a întrebat:

Hey. Ce acte am nevoie pentru a însoți un minor in Spania? Multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria lui + TREBUIE să aibă un însoţitor MAJOR - bănuiesc că eşti major/ă :)
În acea Declaraţie te vor indica pe tine ( dacă eşti major/ă ) ca "însoţitor".

Doar părinţii trebuie să fie prezenţi la notar, dar TREBUIE să aibă/cunoască datele de identitate ale voastre...
Preferabil să aibă la ei şi o copie după actele voastre de identitate!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti ai minorului, prin care isi dau acordul sa place in Spania si te indica pe tine ca insotitor major (daca esti).
Tu mai ai nevoie de certificat de cazier judiciar.

| alessia5158 a răspuns:

Documentele de calatorie(pasaport sau CI) + extras de cazier judiciar+ declaratia notariala prin care parintii minorului isi dau acordul asupra calatoriei si te desemneaza drept insotitor.

| CiucaDenis a răspuns:

Imputernicirea de la ambi parinti si cazierul sa fie ":curat:"

| Fortzaotelulgalati a răspuns:

Cred ca bulentinul si certificatul de nastere!