| laviniaaaaaaaaa a întrebat:

Hey. Ce presupune scenariul 4? Care vor fi noile restricții și cât de drastice vor fi? Câte scenarii sunt? Dacă noi cu peste 1950 de cazuri și 65 de morți suntem în scenariul 4, cei din China, Italia care au sute de mii de cazuri și zeci de mii de decese nu vreau sa ma gandesc in ce stadiu sunt ei.

18 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant cit de ignoranti puteti fi. Deci...
@laviniaaaaaaaaaaaa: China si Italia nu au "sute de mii de cazuri si zeci de mii de decese", abia ce au sarit suta de mii italienii. Daca te intereseaza subiectul, informeaza-te - https://hgis.uw.edu/virus/
Cite scenarii sunt? Cite vor idiotii astia sa faca, oricum e clar ca autoritatile noastre MINT si deja sunt complet depasite de situatie. Stai sa vezi cand o sa avem cateva sute de bolnavi in stare critica si mai toti aia noi nu vor avea unde sa fie tratati si vor incepe sa crape cateva zeci pe zi...
In Italia si alte parti au tratat problema la misto si de aia au atit de multe cazuri. Totusi sistemele respective inca functioneaza, nu isi dau medicii si asistentele demisia in masa, nu stau cu gandul la furat, au proceduri puse la punct pe care le urmeaza. La noi e haos total.
Legat de "mentalitatea de roman" o poti schimba - dictatura militara si amenzi la sange care se aplica instant. Nu ai cu ce plati, se confisca tot ce ai tu si neamurile tale. Simplu. La nemti de ce crezi ca se respecta carantina cu sfintenie? E 25.000 EUR amenda daca pleci de nebun pe strazi!
@XKronstadt: S-a dat ordonanta militara numarul 6, nu e nici un scenariu 6. Scenariile astea sunt teoretic nivele de raspindire a bolii. Practic, ce mai au astia chef sa scoata din buzunar, ca se actioneaza absolut haotic cu ordonantele si nu sunt suficiente forte de ordine pentru a le pune in aplicare cum trebuie.

| gabicoo a răspuns:

Noi la Suceava suntem în carantină!
Ăsta e cel mai urât scenariu!
Am ajuns ca în Italia!
Mulțumim conducătorilor noștri iubiți, de pe plan local: Flutur, Lungu, Râmbu!

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru gabicoo):

Sunt din Suceava, știu ce zici. Le mulțumim "domnilor" menționați de tine.

| gabicoo a răspuns (pentru laviniaaaaaaaaa):

Să le "mulțumim" și la vot la alegerile locale!
Sper să scăpăm de ei. Din 2004 doar de ciuma portocalie avem parte! sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Râmbu strâmbu

| anonim_4396 a răspuns (pentru laviniaaaaaaaaa):

Fata pe care o plac, Ștefi, este din Suceava. Nu sunt 100% sigur dacă așa este, doar 90%. Suntem în clase separate și eu sunt prea timid ca să o abordez.

| JicaContra a răspuns (pentru gabicoo):

Ce ar fi sa multumesti imbecilitatii in masa din spitalul ala nenorocit?!?

in afara ca e nebun nu stiu de ce managerul de spital a facut-o, DAR FIECARE PERSOANA CARE A RASPUNS APELULUI LUI UCIGAS E LA FEL DE VINOVATA, oricare dintre ei putea sa puna mana pe telefon si sa dea telefon la 112 sau macar la numarul ala de informare si sa intrebe "ce ordin de ministru?!? pe bune trebuie sa ma duc la spital infectat si/sau sa vina unii care sunt infectati si in carantina, PE BUNE?!?"

NICI UNUL NU A DAT TELEFONUL ASTA, toti s-au dus ca oile ca ala a zis "ordin de ministru", iar doctorii cica, ca au facut facultate, si, cica, ca ii duce capul, CE IMBECILI!

| gabicoo a răspuns (pentru JicaContra):

Nu te grăbi să dai cu piatra! Nu e imbecilitate în masă e teroare în masă! Din 2004 Suceava e sub un regim stalinist portocaliu patronat de Lungu, Flutur & Co.
În SJU Suceava cine mișcă în front e dat afară: vezi cazurile medicilor Haret și Martiniuc (doctori în științe medicale) executați, în cel mai josnic mod, pentru a fi aduși în locul lor niste "no name" iluștri.
Angajările se fac doar pe șpagă, relații de rudenie, amantlâc sau cumătrie cu conducerea. Cei vechi sunt hărțuiți pentru a pleca, iar în locul lor să fie aduse pilele!
Asta e pe scurt situația de la spitalul județean Suceava!

| JicaContra a răspuns (pentru gabicoo):

Te cred, insa cineva care e bagat cu capul in situatia asta nu trebuie sa ajunga la nivelul ca pierde din vedere MINIMUM DE BUN SIMT

in cel mai rau caz efectiv dai telefon la politia capitalei (adica in afara judetului) si ceri sa ti se respecte anonimatul

ESTE ABERANT SA TACI SI SA INGHITI INFECTAREA ALTORA **SI A TA**, eu as prefera sa imi pierd jobul decat sa moara oameni sau mai rau, sa mor eu si familia mea!

deci tot ce spui tu chiar daca sunt corecte, in timp de criza mondiala devin doar scuze!

| gabicoo a răspuns (pentru JicaContra):

Respectarea anonimatului e doar teoretică. Toate apelurile sunt înregistrate la fel și numerele apelanților - ori suni la București, ori la Suceava tot se află cine a sunat și ce a zis. Cum am spus mai sus la Suceava e Stalinism Portocaliu: presa locală e controlată, iar toate deciziile sunt luate de o gașcă aflată de 16 ani la butoane: Lungu, Flutur, Râmbu & Co.

Situația de la Suceava e pe cale să se repete la Arad - alt județ Portocaliu. De asta ce zici? Sunt curios!

| JicaContra a răspuns (pentru gabicoo):

Incearca sa tii punctul pe i, macar incearca, am doua probleme cu raspunsul tau:

2. te tii cu dintii de ideea ta, pana la nivel de aberant... adica din Suceava controleaza inregistrarile politiei si din capitala, NU PREA CRED!

1. in afara de a iti pune cineva o arma la tampla, TREBUIE SA FII CRETIN SA URMEZI UN CRETIN care IN MOD ABSOLUT EVIDENT pune in pericol viata ta si viata celor din jur

iar, cand dai telefon cu asa o chestie atat de cotoibila, afinitatile politice se duc de-a dura cand apoi poti fi acuzat ca cu buna stiinta ai infectat oameni si deci toti, toti, TOTI se intorc impotriva ta

Răspuns utilizator avertizat
| AlexMh a răspuns:

Compari populatia romaniei cu a chinei sau italiei? Este absolut logic sa aiba exponential mai multe.

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru AlexMh):

Da, într-adevăr. La fel și SUA, Italia, doar ca nu ma asteptam sa fie atat de afectati deoarece au un sistem medical foarte bun.

| AlexMh a răspuns (pentru laviniaaaaaaaaa):

Ai impresia ca sistemul medical e problema? Iti spun eu ca reprezinta poate 30% din cauza. Populatia e problema, iar in Romania cu atat mai mult! Pe chinezi i-au baricadat in case pe interior, fortat. De aia s-a rezolvat! La noi se iese la gratare.

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru AlexMh):

Ai dreptate. Niciodata nu o sa poti sa schimbi mentalitatea de roman!