| LitaKamelya a întrebat:

Hey! In vara asta vreau sa plec in strainatate, parintii mei nu ma pot insotiti la fel nici o ruda. Eu sunt minora dar am buletin, dar oare am voie sa merg cu avionul neinsotita de un adult sau de vreo ruda? Sau trebuie sa imi fac pasaport?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de tara in care vrei sa mergi, in tarile UE se poate calatori cu cartea de identitate (nu cu buletin), in alte tari doar cu pasaport. Mai ai nevoie de o declaratie data de ambii parinti, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul da pleci in strainatate si indica ca insotitor major personalul de bord de pe avion (indicand compania aviatica si numarul zborului). In acest sens sunt prevederile L.248/2005 privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate. Numai bine!

5 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Depinde in ce tara mergi, daca nu este membra UE iti trebuie si pasaport.
Si, asa cum s-a mai spus, procura de la parinti si posibil si insotitor, desi am auzit cazuri in care insotitorul a fost o stewardesa, asta va trebui sa intrebi la agentia de turism.

| iamSeBy a răspuns:

Iti trebuie un act, nu imi aduc aminte acum cum se numeste, care trebuie semnat de ambii parinti, si apoi o sa poti calatori singura... Din cate imi aduc eu aminte!

| maadii a răspuns:

Daca ai buletin nu iti trebuie pasaport, cand te duci la compania aeriana, inainte sa cumperi biletu intrebi daca ai voie sa mergi neisotita de un adult

| Evil1nside a răspuns:

Procura,buletin,insotitor! happy asta e tot 100% happy

| yonicole a răspuns:

Daca ai buletin nu mai trebuie pasaport. si iti trebuie un insotitor si procura.