| flavius01 a întrebat:

Hey! Ma puteti ajuta cu ceva va rog? Trebuie sa imi schimb pasaportul anul acesta pentru ca imi expira, dar as vrea sa imi fac pasaport din acela vechi si nu biometric. Am inteles ca exista si o diferenta de pret, dar si de durata daca imi fac pasaportul pe model vechi. Stiti cumva care este aceasta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pasaportul simplu este mai ieftin cu cca 165 lei decat pasaportul simplu electronic si durata mai mare, citez:
"ART.18.(1) Valabilitatea paşapoartelor simple este stabilitã dupã cum urmeazã:
a) 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 14 ani;
b) 5 ani pentru persoanele cu vârsta cuprinsã între 14 şi 25 de ani;
c) 10 ani pentru persoanele care au împlinit vârsta de 25 de ani.
(2) Valabilitatea paşapoartelor simple electronice este stabilitã dupã cum urmeazã:
a) 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 6 ani;
b) 5 ani pentru persoanele cu vârsta de peste 6 ani." Numai bine!

1 răspuns: