| Raizing a întrebat:

Hey! Mostenire insusita in totalitate, fara drept, de o persoana in prezent decedata.Cum se impart cotele intre mostenitorii ramasi in viata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un avocat sau un notar te poate ajuta.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cine sunt mostenitorii.
1. Daca mostenitori sunt doar copiii celui decedat atunci mostenirea se imparte in mod egal intre ei. De ex.: daca este numai 1 copil mosteneste totul, daca sunt doi copii mostenesc fiecare cate o jumatate, daca sunt 3 copii mostenesc fiecare cate o treime, etc.
2. Daca exista si sot supravietuitor si copii atunci sotul suprafietuitor mosteneste 1/4 (25%) din mostenire si copiii impart in mod egal restul de 3/4 din mostenire, asa cum am aratat la pct.1.
3.Daca nu sunt copii ci numai sot supravietuitor acesta imparte mostenirea cu ascendentii privilegiati (parintii decedatului) si cu colateralii privilegiati (fratii si surorile acestuia). In acest caz sotul supravietuitor mosteneste 1/3 din mostenire iar ceilalti mostenitori impart restul de 2/3 in mod egal.
4. Daca sunt numai ascendenti privilegiati sau numai colaterali privilegiati sotul supravietuitor mosteneste jumatate din mostenire iar ceilalti impart in mod egal cealalta jumatate.
5.Sigur ca la mostenire mai pot veni ascendentii ordinari si colateralii ordinari (verii primari). Nu mai spun cotele deoarece sunt foarte rare aceste cazuri.
P.S. Daca indicai cine sunt mostenitorii atunci ti-as fi raspuns concret.
Si fara "hey", nu toti de pe TPU sunt de varsta ta sau mai tineri, asa ca un minim respect se impune.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sigur nu revine statului? Daca mostenitorii nu accepta mostenirea la timp, ea revine statului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru doctorandus):

N-a fost vorba de neacceptarea mostenirii, mai reciteste intrebarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Mostenire insusita in totalitate, fara drept"

cu alte cuvinte nu a existat si practic nu exista nici un drept de proprietate al decedatului asupra mostenirii

deci ala decedatu' a facut ceva de gen a intrat intr-o casa parasita si a folosit-o fara drept, dar nimeni nu l-a contestat

moment in care eu cred ca nimeni nu primeste de fapt nimic
pentru ca, ca orice mostenitor sa fie pus in posesie trebuie sa aiba actul de proprietate al casei inainte de acte doveditoare ca e mostenitor, asa ca, daca mostenirea e insusita fara drept, respectivul act de proprietate nu exista pe numele decedatului

| RoCkKiD a răspuns:

Asta e un curs intreg de drept laughing

Răspuns utilizator avertizat
| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 a răspuns:

Daca este in totalitate tu ei tot, iti recomand un notar, iar daca ceilalti nu vor sa colaboreze un avocat chiar.