| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, care este diferenta dintre omor calificat si lovituri provocatoare de moarte?

Răspuns Câştigător
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Omorul calificat este rezultatul, iar loviturile cauzatoare de moarte sunt metoda. Adică, unul este efectul iar altul cauza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

In niciun caz nu este asta diferenta.
Sunt 2 infractiuni diferite.
Omorul calificat se savarseste mereu cu intentie, fie directa, fie indirecta. Exista si cauze prevazute de lege pentru care se retine omorul calificat. De exemplu: premeditare, interesul meterial, omorul a 2 sau mai multe persoane in aceeasi imprejurare, etc. In legatura cu interesul material, este vorba despre un interes material aparent legal: incasarea unei asigurari in urma mortii subiectului pasiv, venirea la mostenirea subiectului pasiv(adica a victimei). Elementul material al laturii obiective, adica modul in care se savarseste omorul, poate sa fie atat o actiune, cat si o inactiune(in acest caz trebuie sa faci diferenta intre omor/omor calificat si lasarea fara ajutor a uneibpersoane aflate in dificultate).
Loviturile si vatamarile cauzatoare de moarte se savarsesc cu o forma speciala de vinovatie: praeterintentie. Adica loviturile sunt aplicate cu intentie, dar nu urmaresti sa il omori, decesul survine din culpa.
Pentru a face totusi diferenta intre omor(calificat) si lovituri si vatamari cauzatoare de moarte, sunt folosite, in doctrina si de instante, 3 criterii: obiectul vulnerant, zona unde sunt aplicate loviturile si intensitatea lor. Astfel, daca lovesti pe cineva cu un topor in cap cu putere pentru a culege prima de asigurare in caz de deces, este omor calificat. Daca doar lovesti pe cineva peste picioare cu o bara de metal si ii rupi picioarele, iar pe drum pana la spital, din cauza presiunii unui os se sectioneaza artera femurala si victima moare, atunci suntem in cazul loviturilor sau vatamarilor cauzatoare de moarte.
Nicio falta ni se prescrie. Sanctionarea e mult mai drastica la omorul calificar, pedeapsa cu inchisoare maxima este de 25 de ani sau detentiunea pe viata.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru anonim_4396):

Omor calificat cu intenție indirectă? Cum vine asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Avem un lift, la ora 16:00 intr-o cladire de birouri, unde subiectul activ stie ca este X. Dar in lift mai sunt si altii. Subiectul activ urmareste sa il ucida pe X, dar nu urmareste sa ii ucida pe altii, dar accepta si prevede posibilitatea.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.189.Omorul calificat
(1) Omorul săvârşit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la răspundere penală sau de la executarea unei pedepse;
d) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
e) de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune de omor sau o tentativă la infracţiunea de omor;
f) asupra a două sau mai multor persoane;
g) asupra unei femei gravide;
h) prin cruzimi,
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.

ART.195. Lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte
  Dacă vreuna dintre faptele prevăzute în art. 193 şi art. 194 a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 6 la 12 ani."
Diferentele sunt mai multe:
-omorul este o infractiune contra vietii iar cealalta contra inegritatii corporale si sanatatii;
-forma de vinovatie - intentia la omor calificat si intentia depasita - praeterintentia la lovituri cauzatoare de moarte;
-gravitatea infractiunii;
-diferenta la pedepse, omorul calificat fiind pedepsit mai aspru.
-pedepsirea tentativei la omor calificat si nu la lovituri.
P.S. Ce prostie debiteaza respondentul anterior!
La ambele infractiuni rezultatul este moartea!

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu nu sunt robot ca tine. Vorbeam despre cauză și efect, strict la temă. OP nu a specificat că dorește definițiile conform Codului Penal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Iarasi vorbesti prostii. Am dat infractiunile tocmai pentru ca utilizatorul sa vada cu ochii lui diferentele.
In aceasta situatie tu esti mai putin decat un robot, din 2 puncte de vedere: nu stii legea si nici nu gandesti. Robotul macar stie ceva si face ce a fost programat.