| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU. Care este diferenta între un avocat penal și un avocat în drept civil? Dacă eu vreau sa ma fac avocat, vreau sa am divorțuri, tribunale, procese, pe ce parte trebuie sa ma duc? Penal sau drept civil? Nu vreau sa ajut infractori!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Specializarea o faci tu, dupa ce ai ajuns avocat definitiv.
Vei lua numai acele cauze care iti convin, respectiv cele de drept civil si, in special cauze de familie, nu te obliga nimeni sa reprezinti/asisti in alte cauze.

| Simpatic a răspuns:

Pentru divorturi, mosteniri si alte asemenea te specializezi pe drept civil, deci avocat in drept civil e ceea ce trebuie sa alegi.

| sierra1 a răspuns:

"vreau sa ma fac avocat, vreau sa am divorțuri...Nu vreau sa ajut infractori!"

la doișpe anișori vezi lucrurile printre fustițele păpușilor. Termină tu gimnaziul, intră la liceu, termină-l și pe ăla, ia bacu, intră la drept,... deja am obosit, mai vorbim peste vreo 5-6 ani

| Saraaa2345 a răspuns (pentru sierra1):

Nu înțeleg ce spui tu acolo. Nu ți am cerut sa îmi spui asta! Știi sa îmi spui? Nu, asa ca poți pleca! Chiar nu vreau sa ma enervez cu tine astăzi!

| Saraaa2345 a răspuns (pentru sierra1):

Îmi dau seama, la ce mult ai scris, cred și eu ca te ai obosit! Hai, du te tu și te joaca cu păpușile ca eu nici nu am adus vorba de păpuși!

| sierra1 a răspuns (pentru Saraaa2345):

"Hai, du te tu și te joaca cu păpușile " - ne jucăm impreună? aduc o barbie negresă, ok?

ps - la doișpe anișori agită-te cu manichiura, freza, bla-bla. Apropo, treci și tu intr-a șasea?

| sierra1 a răspuns (pentru Saraaa2345):

" Saraaa2345 : poți pleca! Chiar nu vreau sa ma enervez cu tine"

- uuuu, ce violență la doișpe anișori! Mai spală-ți gurița că nu e frumos (nici cum vb)

https://www.tpu.ro/......cio-carie/

| Saraaa2345 a răspuns (pentru sierra1):

Nu are legătură câți ani am eu. Pot avea și 19 ani, vorbesc cum vreau eu, atat timp cât tu vorbești asa. Nu te am pus sa îmi comentezi mie! Du te "cântă" la altă masa. Pe mine una m'a enervat comentariul tău.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am divorțuri, tribunale, procese.
Procese o să ai oricum, ele se vor desfășura la tribunal.
La facultate înveți de toate, apoi vei prelua ce cazuri dorești și le vei respinge pe celelalte.

| NLS a răspuns:

Dreptul penal este ramura de care ttebuie sa stai departe, si pe langa ce ai punctat tu foarte bine, exista un alt aspect si mai important.
Sa zicem ca pierzi procesul, si ai un client mai neintelegator, mai colorat...
Se poate lasa cu amenintari la adresa ta, "morti si raniti", intr-un cuvant, e foarte usor sa iti faci dusmani, daca esti de partea adevarului.
Dezavantajul e ca pe drept penal castigurile sunt mult mai consistente.

| Werrich a răspuns:

Dreptul civil este acea ramură de drept ce reglementează relațiile social-patrimoniale și nepatrimoniale stabilite între persoane fizice și/sau juridice ce se află pe poziții de egalitate juridică, chiar când una dintre părți este statul (ca persoană privată și nu ca autoritate publică). Dreptul familiei se ocupa cu divorturile.