| AjutoameniipeTPU a întrebat:

Hey TPU. Cu ce se ocupa BSIJ diferit fata de SIAS? Si care sunt conditiile pentru a face parte din SIAS? Trebuie neaparat un sport de contact? Dau funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BSIJ - Brigada Specială de Intervenţie a Jandarmeriei Române este subordonată nemijlocit Inspectoratului General şi are competenţă teritorială generală, destinată executării misiunilor de asigurare şi restabilire a ordinii publice, asigurării protecţiei instituţiilor fundamentale ale statului şi neutralizării ameninţărilor grave la adresa acestora, independent sau în cooperare cu alte structuri ale M.A.I. şi cu ale celorlalte instituţii din sistemul de apărare şi securitate naţională.

SIIAS

Serviciul Independent de Interventii si Actiuni Speciale (abreviat: SIIAS) este unitatea centrală a Poliției Române care gestionează activitatea cunoscută sub conceptul de intervenții și acțiuni speciale, activitate complexă prin natura amenințărilor la care este expusă.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Trebuie neaparat un sport de contact?"

până ajungi tu să dai examen la așa ceva, se schimbă legislația așa că hai să reluăm tema in vreo 3-4 ani

| AjutoameniipeTPU explică (pentru sierra1):

Totusi vreau sa stiu raspunsul de curiozitate

| sierra1 a răspuns (pentru AjutoameniipeTPU):

"Trebuie neaparat un sport de contact?"

nu