| liiifeiispiiink a întrebat:

Hey TPU:*!
Daca un copil este luat in plasament(familial)de catre bunica materna...aceasta fiind tutorele copilului.
Copilul poate iesi din tara numai cu acordul bunicii? sau are nevoie de semnaturile parintilor?
-eu sunt in situatia de fata, la vara vreau sa plec cu bunica mea in Anglia.
-semnatura de la mama as putea sa o obtin simplu...dar pe tata nu l-am mai vazut de 9 ani de cand am fost luata in plasament de bunica mea, deoarece mama nu avea posibilitatea sa ma creasca...iar tata era un iresponsabil(ca sa nu zic altfel)
-fundita.
-raspund la orice intrebare care va ajuta sa ma ajutatilaughing
-Multumesc!

Răspuns Câştigător
| liiifeiispiiink explică:

Imi pare rau dar ai nevoie de acordul parintilor. In acest sens sunt prevederile art.30 din L.248/2005, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau, dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi datele de identitate ale însoţitorului respectiv."

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca parintii (ori unul dintre ei) au fost decazuti din drepturile parintesti. Daca nu au fost decazuti ai nevoie de acordul lor, exprimat intr-o declaratie autentificata de un notar public. Numai bine!

| liiifeiispiiink explică (pentru Ioandelasal):

Nu.Nu au fost decazuti din drepturile parintesti.Pur si simplu nu au mai avut cu ce sa ma creasca. Tutorele meu legal este bunica mea. Buletinul tot pe numele ei l-am facut.Am avut nevoie de hotararea de plasament.In nici un caz de parinti...

| liiifeiispiiink explică (pentru liiifeiispiiink):

Imi pare rau dar ai nevoie de acordul parintilor. In acest sens sunt prevederile art.30 din L.248/2005, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau, dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi datele de identitate ale însoţitorului respectiv."

| Darcos a răspuns:

Eu stiu ca este voie sa pleci cu tutorele din tara... Daca plecai singura era alta problema...