| Lixandranumelamisto a întrebat:

Hey TPU! Din cate am inteles, daca am bursa sociala nu pot avea si bursa de merit. Tin sa mentionez ca sunt la liceu.
Este adevarat sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, conform Ordinului MECTS nr. 5.576/2011, privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART. 18.(1)Un elev nu poate primi două burse simultan, dar are dreptul să opteze pentru cea cu valoare mai mare sau care se acordă pentru o mai mare perioadă de timp.
(2)Prin excepţie de la alin. (1), elevii care beneficiază de burse de studiu pot primi şi burse de performanţă sau burse de merit.
(3)Elevii care se încadrează în prevederile alin. (2) şi care au dreptul să primească atât bursă de performanţă, cât şi bursă de merit, trebuie să opteze pentru una din acestea, putând să o aleagă pe cea cu valoare mai mare sau acordată pentru o perioadă de timp mai mare."