| mariusalex2019 a întrebat:

Hey TPU.In 2003 a murit strabunicul meu (adica bunicul lui tata), nici pana in prezent bunicul meu ( adica tatal lui tata) nu a facut succesiunea dupa strabunicul din ceea ce sustin ei,pana in prezent sau mai realizat niste vanzari din propietatile strabunicului decedat,ceea ce ma intereseaza pe mine este cum pot afla daca bunicul meu, a realizat vreo vanzare de pe urma strabunicului din data decesului (strabunicul) si cum poate tata obtine o copie dupa titlul de propietate. Specific la moarte, defunctul(strabunicul) avea 2 copii pe bunicul si pe unchiul (lui tata), bunicul meu a declarat ca este unic mostenitor al defunctului.Am fost la primarie acum 1 luna de zile si mi-a spus ca nu imi pot da informatii in legatura cu cele specificate ma sus. Ce pot sau cine poate afla aceste informatii?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai implinit 18 ani, atunci poti face tu, daca nu, atunci orice alt adult.

Trebuie depusa o cerere la institutia "Cartea Funciara" la care apartin proprietatile imobiliare ale strabunicului, specificand exact adresa, numarul CF la care se refera, respectiv numarul Topo (topografic) a locatiei unde se afla acele proprietati.
Se cere un "Extras CF Informativ", din care reies proprietarii intabulati si cotele lor parte.

Dupa ce extrasul CF actualizat o aveti in mana, se merge la un notar pentru a dezbate succesiunea.
Si notarul va cere extrasul CF de la Cartea Funciara, precum si lista mostenitorilor legal, care vor intra in succesiune.

Daca apar probleme de neintelegere intre mostenitori sau nu se pot clarifica exact mostenirile, atunci se procedeaza prin cale judecatoreasca.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata, cat bunicul traieste si este in deplinatatea facultatilor mentale, tu nu poti afla nimic in mod legal, doar tatal tau ar putea afla, el este mostenitor al bunicului si are interes.
Se poate adresa la Cartea funciara sau la Registrul agricol de la primarie.

| anonimg a răspuns:

Aveți nevoie de un avocat. Acesta vă va învăța ce trebuie să faceți. Costă, dar merită.
Dacă nimeni nu va aduce acte că bunurile pe care le declarați că sunt ale voastre prin moștenire, atunci ele vor fi ale voastre și vi se vor face acte pe ele. Dar cum am zis mai sus, aveți nevoie de un avocat care vă va învăța ce trebuie să faceți. Sau poate doar de un notar. Nu știu cu certitudine.

| anonimg a răspuns:

Userul Ioandelasal te va putea ajuta cu mai multe informații.
https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing) nu-mi zice. la varsta ta, visezi la o mostenire blana, si sa ii iei un calculator blana, sa joci ce vrei tu, si sa nu mai iesi din casa, pana termini liceul, pana la 18 ani? laughing)))))))) madafacar
trist. tu esti a terta parte, e bunicu, tatal, plus alte rude. iti ramane si tie acolo de o punga de pufuleti, zi sarumana, ca n-ai nici un merit,

| mariusalex2019 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca esti in stare sa judeci daca nu stii povestea de la capat la sfarsit

| Someoneeene a răspuns:

Din situatia asta nu se poate face nimic direct, doar sa dovediti in instanta ca bunicul nu era unicul mistenitor. Dupa aceea se vor putea urmari bunurile instrainate. Acum e ca si cum te-ai duce la un om pe strada sa ii ceri actul de vanzare-cumparare la casa, fara niciun drept