| RainmakerX a întrebat:

Intrebarea este doar din curiozitate...
Sa spunem ca un barbat isi cumpara un teren si face o casa pe el dupa care se casatoreste cu o femeie si divorteaza.

Cum se face impartirea bunurilor?
Barbatul o sa fie nevoit sa-si dea din teren chiar daca avea casa de dinainte de a cunoaste persoana respectiva sau se impart doar bunurile realizate dupa casatorie?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impartirea bunurilor se face conform regimului matrimonial ales.
Daca nu exista o alegere a regimului matrimonial atunci se ia in considerare regimul comunitatii legale, asa ca se impart doar bunurile comune, respectiv cele obtinute prin contributie comuna pe durata casatoriei. Bunurile avute la casatorie sunt proprietatea personala a fiecaruia si nu intra la partaj, de asemenea cele obtinute prin mostenire sau donatie proprie (numai pe un sot).

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Se impart doar bunurile obtinute dupa casatorie.

| raluk27 a răspuns:

"Barbatul o sa fie nevoit sa-si dea din teren chiar daca avea casa de dinainte de a cunoaste persoana respectiva "

Din punct de vedere logic, cum poti sa ai casa dinainte si terenul sa il dobandesti dupa?
Se împart doar bunurile comune, dobandite de soti in timpul căsătoriei.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asa e bunurile celor doi se impartat doar dupa casatorie, au dreptate as e corect sa fie facut.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Dupa casatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar dupa casatorie. Inainte, ce-i al meu, e doar al meu.

| anonim2122 a răspuns:

Daca casa e pe numele barbatului ii ramane lui si restul care le-au cumparat impreuna se impart