| anonim_4396 a întrebat:

Mama iubitului meu are nunta dupa paste,este plecata in afara,iar ea i-a spus sa ma ia si pe mine,a spus ca va plati ea biletele (perioada de stat acolo o saptamana ar fi ) totul este perfect, mai putin faptul ca imi trebuie procura de la ambii parinti, iar tatal meu nu este de acord cu iubitul meu..deloc..dar cu toate astea, timp de un an m-am impotrivit si am iesit mereu cu el, am 17 ani, se poate face ceva sa plec doar cu procura de la un parinte? Fara acordul lui..Va rog frumos,ajutati-ma, imi doresc mult sa merg la nunta mamei lui, e foarte importanta pentru mine..si ce poate fi mai frumos decat o calatorie alaturi de iubitul tau.o saptamana in alta tara? sad

Răspuns Câştigător
| UsualBoy a răspuns:

Înțeleg că părinții nu sunt divorțați. În acest caz legea nu prevede o altă variantă, trebuie neapărat dat acordul ambilor părinți. Probabil că tatăl tău se teme de un anumit lucru. Află temerile lui și mai încearcă să-l convingi, spune-i că poate sta liniștit că știi ce ai de făcut și să aibă încredere în tine și că aceea temere a lui nu se v-a întâmpla și vei reuși. P.S. : în cazul în care vei pleca asigură-te că îndepliniți toate condițiile pentru părăsirea țării: persoana sa fie majoră, să aibă cazier judiciar la el, eventual pașaport și procura notarială, etc. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru UsualBoy):

Degeaba ii voi spune. ca nu va intelege..niciodata..il judeca doar pentru ca este "tigan" dar nu a stat nici macar o data de vorba cu el ca sa vada ce fel de persoana e

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, din pacate nu se poate face nimic, fara consimtamantul scris si semnat de ambii parintii.
Vezi tu, impotrivirile si caposeniile te-au adus aici, acum tatal iti plateste cu aceeasi moneda!
I-ai facut in ciuda si nu la-i ascultat, acum esti la mana lui.
Am un singur sfat sa-ti dau: supune-te lui, cere-ti iertare si fa inctomai ce-ti cere si cum iti cere tatal, cine stie, poate pana vine vremea sa plecati, se va indupleca de cumintenia ta si te va lasa.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da,dar el este impotriva lui doar fiindca este "tigan", nu mi se pare normal sa judece o persoana doar dupa chestia asta, el nici macar nu a discutat macar o data cu el ca sa vada ce fel de om este..deci nu cred ca vina este a mea..pentru ca judeca in felul asta oamenii

| UsualBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, știu ce simte băiatul, am trecut prin o astfel de relație și eu sunt țigan. În speța mea, de cele mai multe orieram suspicios că aș fii vrut să-mi duc iubita la produs...Din acestă cauză, analizând la rece, am fost mai distant de tatăl iubitei, lucru pe care acum îmi dau seama că a fost o greșeală. Iubitul tău trebuie să-l accepte așa cum este tatăl tău și să încerce să fie mai apropiat de tatăl tău, să-i câștige încrederea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum chiar il inteleg pe tatal tau!
Tiganii vand fetele pentru prostitutie, atat pe piata locala cat si internationala, dupa ce le trec prin patul lor bineinteles.
Asadar, tatal tau are o frica enorma sa nu te piarda pe veci, mai ales daca semneaza procura notariala, ca te da oficial pe mana tiganului.
Fetita draga, tu esti mult prea mica si prea naiba ca sa stii cum functioneaza legile tiganesti si cum te prind ei in mreje, cu minciuni sfruntate, pana isi vad interesul implinit, dupa care, fac ce vor din tine.
Pacat ca-ti minti parintii pentru un asemenea om, care nu te vrea ca esti tu frumoasa sau desteapta, ci ca arati bine si te poate vinde pe un pret mare.
Nu ma lua cu judecatul si rasismul ca pe astia nu-i iert sub nici o forma. Mii de fete sunt peste hotare, in scalvia sexuala a tiganilor.
Televiziunile straine arata mai mult decat cele romanesti. Te sfatuiesc sa fugi fetita mancand pamantul, de rasa asta smechera si inselatoare, sa nu-ti rupi parul din cap mai tarziu, cand ajungi sa faci trotuarul prin cine stie ce colt de lume, flamanda, batuta si f... de cine plateste pe tigan.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Bine punctat, asculta sfatul! Eu am 22 de ani acum, la varsta ta era sa trec prin ceva asemanator tie, acum le multumesc parintilor mei ca nu mi-au dat acordul sa plec.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara acordul lui nu se poate face absolut nimic.
Daca la 16 ani ai vrut sa fii mai tare in gura decat parintii vine si plata acum...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In ce țară mergi? Daca parintii nu sunt de acord stiu ei ce stiu si ar fi bine sa asculti, ca se pot intampla multe nenorociri, tu esti inca minora si fara acordul ambilor părinti nu poti pleca.

| Lioana a răspuns:

"Multe căi i se par bune omului,
dar la urmă duc la moarte."
(Biblia - Proverbe 16:25)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P.s (Dau fundita)