| Panteraa a întrebat:

Mi s-a magnetizat cartela si am mers la un magazin Orange sa o schimb, dar sa am tot acelasi numar. Vanzatorul mi-a spus ca trebuie sa merg la un alt centru care e mai departe, daca nu o fac aici cu un contract. Am facut contractul care e sub forma unui abonament (abonament fluture 11 scrie pe contract) si trebuie sa platesc 50 de lei timp de 6 luni ca sa imi pot pastra numarul. Adica sa incarc in fiecare luna cu 8 euro. Si a mai spus ca pot reveni pe cartela mea PrePay, cum eram si pana acuma dupa aceste 6 luni cat scrie in contrect. Mi-a mai dat si un telefon. Intrebarea este: pot scapa de acest contract? Pot plati tot odata si sa scap? Pentru ca am realizat ca am facut o prostie prin toata treaba asta. Dau funda.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste cu atentie contractul, mai ales prevederile privind rezilierea si o sa afli.
Si de ce n-ai mers la centrul respectiv, se pare ca ai uitat zicala cu "lenesul mai mult alearga."

| Panteraa explică (pentru Ioandelasal):

Contractul e pentru abonament pe o perioada minima de 6 luni. Centru respectiv e la vreo 35 de km distanta. Aveam nevoie de cartela si nu stiu cand puteam ajunge pe acolo.

| cpp a răspuns:

Ei bine ai luat teapa, cel mai probabil ai mers intr-un dealer Orange care isi castiga banii pe cate activari de abonamente face.In loc sa iti inlocuiasca sim-ul (lucru care nu presupune un contract) acesta ti-a facut abonament.Mergi in magazin si fa o reclamatie, lucrez la o companie de telefonie mobila si crede-ma ca operatorul respectiv te-a pacalit. Daca vrei mai multe sfaturi referitor la problema poti sa imi adresezi pe privat.

| Panteraa explică (pentru cpp):

Daca platesc aceste 6 luni, pot reveni apoi la normal cum eram si pana acum cu acelasi numar?

| cpp a răspuns (pentru Panteraa):

Daca perioada specificata in contract este de 6 luni da, dar daca este de 24 de luni si tu ai semnat ca primarul nu vei putea trece la cartela inainte de perioada specificata in contract, de fapt poti dar le vei plati cateva sute de euro.Eu as face reclamatie si as cere inchiderea contractului, te-au furat pentru un lucru care puteau sa il faca la 3-4 euro.ACuma tu pe 6 luni le vei plati 8*6=48 de euro.

| Panteraa explică (pentru cpp):

Si se pot plati cei 48 de euro o data ca sa il inchid mai repede? Sau trebuie neaparat 6 luni?

| cpp a răspuns (pentru Panteraa):

Teoretic ar trebui sa fie o clauza contractuala prin care sa poti inchide abonamentul fara taxe in 14 zile de la data semnarii contractului.Iti recomand sa citesti contractul.