| vocaloidfan2211 a întrebat:

^-^! (scuze de categorie) Am o mica dilema, deci sa va explic
Astazi eram in autobuz, mai exact in STB si ca prostul nu am compostat cartela deoarece nu am ca-s bou laughing bun si m-au luat 2 cotrolori si mi-au dat amenda, DAR, am uitat sa specific ca sunt minor si am 14 ani, dar din pacate nu am putut dovedi acest fapt cand m-au legitimat deoarece nu aveam buletinul la mine. In fine, partea cea mai importanta e ca ei mi-au zic ca pot depune contestatie ca sunt minor si pot sa imi recuperez cei 50 de lei ducandu-ma la centrul stb la nu stiu unde. Intrebarea mea este: Are cineva idee cum pot proceda din punct de vedere ce sunt minor?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti dovedii ca esti minor cu certificatul de nastere, daca ai sub 14 ani, ori cu buletinul, daca ai peste 14 ani, pana la 18.
Contestatia o fac parintii tai, care sunt tutorii tai legali si raspund pentru tine, scriind cererea, semanand-o, atasand la ea copie dupa certificatul tau de nastre sau buletin.

| vocaloidfan2211 explică (pentru Violleta2022):

Deci trebuie sa faca parintii mei neaparat o contestatie indiferent daca am 14 ani si, penal eu trebuie sa raspund? Sau sunt eu incompetent si nu stiu cum merge societatea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru vocaloidfan2211):

Da, parintii tai fac contestatie, pentru ca ei sunt tutorii tai legali, tu fiind inca minor.