| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU! Sunt minora si as dori sa ma duc cu avionul la vara in Anglia.Dar, pentru a face acest lucru imi trebuie un insotitor de drum.Cam cat ii va costa pe parintii mei sa plateasca acest insotitor? Dau funda happy.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa plateasca nici un insotitor. In declaratia autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in Anglia, vor indica persoanlul de bord ca insotitor, indicand compania aviatica si numarul zborului, este destul aceasta. In acest sens sunt prevederile L.248/2005, art.30, citez:
"(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane." Numai bine!

| alessia5158 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Intrevin pentru ca, intrebarea nu se refera la formalitatea de frontiera(declaratia notariala) ci la costul serviciului acordat de catre compania aeriana privitor la insotirea minorilor. Contra unei sume suplimentare de aprox. 50 euro, in cazul cuselor directe, un angajat al companiei se va ocupa la imbarcare de formalitatile de zbor si il va insoti la bord. La debarcare, va recupera bagajele si le va incredinta impreuna cu copilul.Mai complicata, si presupun cu costuri mai mari, este situatia in care zborul nu este direct iar copilul trebuie asistat la tranzit de un angajat al companiei de zbor. De aceea este absolut necesar ca parintii minorului sa se intereseze la operatorul de zbor asupra acestui serviciu.
Numai bine!

1 răspuns: