| Florin_Mihai_1996_nqE9 a întrebat:

Vreau sa dau de permis de motocicleta la 16 ani. Întrebarea mea este: Pot sa am permis la 16 ani, fara sa am motocicleta dar la 20 de ani sa îmi scot permis categoria A și să încep pe un gsxr de 1000? Gen să am doar permisul până la 20 ani... fara motor. Pot da de categoria A daca procedez așa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu prea esti in tema.
De la 16 ani poti obtine categoriile AM (moped cu CC de pana la 50 cmc) si A1 (CC de pana la 125 cmc). De la 18 ani poti obtine categoria A2. De la 20 de ani si cu experienta (asta inseamna sa fi condus efectiv motocicleta) de 2 ani in categoria A2 poti obtine categoria A, altfel varsta minima pentru aceasta categorie este de 24 ani. Asa fiind nu se poate cum vrei tu.

| Florin_Mihai_1996_nqE9 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc. Eu știam care este faza dar nu știam dacă pot avea la 20 de ani fara sa fi mai condus vreodată o motocicleta. Adică nu știam dacă pot lua la 20 de ani fara aia 2 ani de experiență...

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A il iei la 24 ani sau la 2 ani dupa A2. Iar A2 il poti lua abia la 18 ani. Deci ce scrii tu nu e valid