| WeaponGirl a întrebat:

HG nr. 404/2006 : CAPITOLUL III
Organizarea ciclului de studii universitare de masterat
Art. 10. - (1) Studiile universitare de masterat corespund unui număr de credite de studiu
transferabile, cuprins între 90 si 120. Prin excepŃie, în funcŃie de durata studiilor universitare de
licenŃă, limita inferioară poate fi de 60 de credite de studiu transferabile.
(2) La învăŃământul de zi, durata normală a studiilor universitare de masterat este de 1-2 ani si
corespunde unui număr de 30 de credite de studiu transferabile pentru un semestru de studiu.
(3) Durata totală cumulată a ciclului I - studii universitare de licenŃă si a ciclului II - studii
universitare de masterat trebuie să corespundă obŃinerii a cel puŃin 300 de credite de studiu
transferabile.
Eu am terminat facultate cu durata de 3 ani, adica 180 de credite si nu ma pot inscrie la un master cu durata de 1 an jumatate (90 de credite) pentru ca impreuna nu fac 300 de credite. Si intrebarea mea era daca fac alt master cu durata de 2 ani, dupa terminarea primului an, nr de credite se cumuleza cu cel de la licenta si o sa pot sa fac in paralel si cel de un an jumatate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din analiza prevederilor legale citate nu rezulta o asemenea solutie. Conform acestora durata cumulata a studiilor de licenta si masterat trebuie sa corespunda la 300 credite. Nu rezulta ca s-ar cumula creditele de la doua masterate, ci numai licenta plus un masterat.
Oricum aceasta este doar parerea unui jurist, pentru o solutie precisa intreaba la facultatea care organizeaza studiile. Numai bine!