| Criss657 a întrebat:

Hi, TPU! Știe cineva ce cod penal era in vigoare in anul 1920?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In 1920 era in vigoare Codul penal din 1865 (Codul Cuza), cu md. si compl. ulterioare. Acesta a fost inlocuit in 1936 de Codul lui Carol II.

| romeo78 a răspuns:

Numai în biblioteca județeană puteți cere o astfel de informare.
Căci, după 1948, toate documentele, legile penale au fost abrogate și înlocuite cu cele comuniste, de influență rusească.
Ulterior, inclusiv după 1990 s-a început o reformă juridică, conform legislației internaționale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Codul civil al lui cuza a fost in vigoare pana in 2011... (evident, pe parcurs a tot suferit modificari)
si Codul Penal până în 1968 dacă nu gresesc