| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 a întrebat:

Hristos a inviat!
Am o intrebare. Am 15 ani, am si bluetin! happy
Parintii sunt divortati si sunt plecati in Italia in locuri diferite. Eu am ales sa stau la mama, dar in tara la bunici. La vara vrea sa vina prietenul lui mama sa ma ia in Italia dar imi trebuie procura de la tata. Poate sa-mi faca din Italia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. Declaratia (nu procura) o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Italia si o trimite prin posta sau curier rapid ori o da prietenului mamei tale s-o aduca. De asemenea, daca nu pleci si impreuna cu mama ta, si ea va trebui sa faca aceeasi declaratie.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie de la ambii parinti daca niciunul din ei nu te insoteste.