| AlexDorinel a întrebat:

Https://www.google.ro/......42762.html

Cum poți să trăiești cu un salariu de 2500 lei in 2021? Mai ales la 18 ani când vrei sa=ți iei o grămadă de chestii.

Majoritatea cred că nu o sa se descurce nici cu 6000 lei pe luna la cate tâmpenii au in cap.

32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cui ii pasa ce vrei tu sa-ti iei la 18 ani?
Te intinzi cat iti este plapuma, asa cum au facut si fac toti tinerii care muncesc si castiga un slaraiu decent, economisind sau luandu-si un al doilea servici in weekend, ca sa isi permita o vacanta sau un obiect mai de valoare.
Nu-ti cumperi telefon scump care costa cat 1 salariu, iti iei unul modest, in rate daca se poate, daca nu, ce poti, un android decent.
Nu-ti cumperi masina daca nu ai bani sa o intretii si nici sa-i pui benzina, ca pana la colt de strada, poti merge si pe jos, sa cumperi o paine si 1kg de carofi.
Cu alte cuvinte: te intinzi atat cat iti permite buzunarul!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si la ce-ti fooseste?
Stai in cotet (Logan) toata ziua si asculti manele?

| Mosotti a răspuns:

In sfarsit iti dai seama si tu acum ca nivelul de trai e prost.
Pai nu prea poti trai okey cu 2500 lei lunar, asta f clar.
Poti trai prost, dar aia nu e viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu o sa vina PSD la guvernare, in nici un caz. Deocamdata nici macar prim ministru nu prea mai avem.
Iar daca vine PSD probabil ca vor umbla de urgenta la preturile utilitatilor si le vor plafona, asta prima chestia, altele nu stiu ce ar mai face, adica ar face ce PNL si USR au refuzat sa faca.

Ca daca era PSD la guvernare, nu vedeai tu preturi asa mari la energie.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Gaz si curent ieftin ai avea cu PSD, cel putin asa cred.
Cu restul nu stiu, alimente mai ieftine aveai, ca daca energia nu se scumpea, automat nu se mai scumpau in plus nici alimentele.
Eu zic ca asa era inainte cand erau ei, deci au facut asta cat au fost, nu a fost nici o gluma.

Cum a venit PNL, la doua luni adica in ianuarie 2020 a anuntat Orban ca scoate subventiile la energie, deci ti-a zis ca le va scumpi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai da, deci PNL a facut idiotenia asta ca sa se imbogateasca unii, pentru ca liberalizand, au avut ocazia sa creasca pretul cum au vrut, chestie pe care PSD nu ar fi permis-o.

Tu nu intelegi doctrinele?
PNL, USR = dreapta pura, scopul lor e sa avantajeze bogatii, omu de rand nu conteaza.
PSD = social democrati, e dreapta pura dar si cu putina stanga (socialism), unde omul mai conteaza putin.

Si deci nu e clar din start care va fi treaba?! Mai e cazu sa te intrebi daca PNL si USR ar face ceva pentru oamenii de rand?
Doctrina inseamna gandirea lor, principiile lor.
Si conform doctrinei, de aia PSD a mai facut cate putin si pentru omul de rand.

Sigur ca nu a facut si nu ar face chiar tot ce ar trebui, pentru ca si aia in mare parte tot mafioti sunt, insa sunt cu o secunda mai buni ca ceilalti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iar faci presupuneri imbecile. Poti sa traiesti decent, cu conditia sa nu arunci pe tigari si cluburi. Cu maxim 3-400 RON poti sa faci o iesire de weekend la munte in grup. Problema e chiria, ca se duc naibii jumatate din bani acolo daca nu ai locuinta ta...

| octav005 a răspuns:

Ce zici tu, este un caz foarte fericit

Răspuns utilizator avertizat
| MariaEElena0505 a răspuns:

Eu am putut. Am stat o perioada singura la 19 ani și ma descurcam din 1600. ‘)) Te rezumi. Este singura soluție.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Pai daca stai sa faci restrictii, asta nu e viata, trebuie o suma sa o ducem bine pe munca noastra, ca doar de aia muncim, zic la general, nu sa ia patronii grosul profitului din munca noastra, si noi sa luam prafu de pe toba.

Si nu e singura solutie sa te restrangi sa o duci de cacao, solutia e sa iasa lumea in masa si sa ceara trai bun pe munca lor, asta e solutia.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa ar fi peste tot. Cu chirie, mâncare și stand singura pe atunci..se mai intampla. Ma refer fix la situația mea de pe atunci. Pentru ca și Mătușa mea când s-a mutat in străinătate trăia destul de prost. Deci cred ca și la ei este cumva la fel. Ei au salarii mari, dar viața acolo cere tot atât de mulți bani.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Da, asa este, eu de aia am zis sa nu mai muncim pentru altul care sa ia grosul profitului de pe munca noastra, ci sa muncim pentru noi, sa facem toti o firma, si impartim profitul la toti, ca doar toti am muncit pentru acea chestie care a adus profitul, si asa avem bani mai multi pe aceiasi munca.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu vreau altceva de la viața mea. ‘) Nu stiu încă ce vreau sa fiu, dar anul acesta o sa ma hotărăsc. Dar ca idee, vreau sa fiu ori avocat sau procuror ori copywriter sau cea de acest gen. unde sa scriu. Sunt la jurnalism și la drept. Deci cumva..deși este nasol ca încă nu stiu ce vreau, îmi place acest aspect.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

F bine, si verisoara mea este judecator, e bine si procuror, procuror e mai bine ca ai cazuri asigurate, ca avocat e putin mai greu. De ce iti place ca nu sti ce vrei sa fi?

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca încă pot sa mai visez la mai multe profesii, dar bineinteles mult mai putine, fata de acum doi ani. Dar da. Trebuie sa ma hotărăsc anul acesta ce vreau sa devin.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Pai da, trebuie sa te hotarasti.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Mai am 3 ani la ambele, dar da. Trebuie. ‘)

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Da, iti alegi ceva si mergi pe alegerea aia.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Da. Oricum, chiar dacă o sa ma hotărăsc in ultimul an, tot va fi ok. Pentru ca invat destul de mult pentru ambele facultati. Deci și pentru examene as fi pregatita(barou, INM).

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Foarte bine ca inveti bine pentru ambele fac.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Da. Normal. ‘)

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Aoleu ce ma bucur ca am scapat de scoala, uneori visez ca-s la liceu si ma scol transpirat, ca in vis nu stiu ca e vis, tot trebuia sa inveti la n materii, ca te asculta ala, ala, un stres tampit, fa teme acasa si asa mai departe.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Daa. Stiu ce spui. Dar la facultate este diferit fata de la liceu.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

La facultate in afara de avantajul ca poti sa lipsesti cand vrei, ai mai mult de invatat, e mai rau, si e normal ca na, facultatea e o treapta superioara liceului.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Asta da. Dar dacă faci ceva ce-ți place, nu prea simți.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Daca faci ce-ti place, dar eu in liceu ma duceam mai mult pentru distractie nu pentru invatat. La facultate mi-a placut, nu zic nu, dar macar erau materii de specialitate, nu ca la liceu n materii inutile.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Daa. Clar. Și eu la fel in liceu. ‘))