| AlexBest13 a întrebat:

I am atins masina unuia in parcare pentru ca nu am apreciat distanta destul de bine(are o zgarietura fina la portiera)... i am lasat un bilet cu nr meu etc m-a sunat omul si mi-a spus ca vedem saptamana viitoare. Intrebarea mea mai am obligatia de a face ceva adica eu stiam ca daca dupa 24 ore nu se sesiseaza nimic asta e

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ai obligatia sa faci amiabila cu omul si sa ii dai asigurarea sa isi repare masina, el poate oricand sa declare la politie si atunci mai ramai si fara permis

| anonimg a răspuns:

Te înțelegi cu el la o sumă pe care ti-o va cere. Să te aștepți la vreo 200 de lei.
Oricum ar fi, nu poți să zici mai târziu că nu i-ai lovit-o; dovada este hârtia cu nr. de telefon si convorbirea cu el care rămâne înregistrată timp de 6 luni.
Poate că acum este ocupat și nu poate rezolva problema cu tine imediat.
Pune-te în locul lui; nu ti-ar plăcea să iti gasesti masina lovită în parcare, si de asemenea să nu cazi la înțelegere cu partea vinovată.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

De ce sa ii de bani?
Exista RCA, fix pentru asta este, ca sa nu scoti bani din buzunar si sa faci totul legal

| MariusMw a răspuns:

Nu mai ai o obligatie dar poate sa se duca la politie spunandu-i ca ai lovit-o apoi ai fugit de la locul faptei si e mai grav mai bine te duci si ii repari masina decat sa te complici