| R1e2b3e4c5a6 a întrebat:

I-am imprumutat unui amic niste bani (o suma destul de mare) acum 6 luni. De atunci tot imi zice ca-mi va da intr-o anumita data, dar mereu trece acea data, fara ca eu sa vad ceva de la el. I-am si scazut din suma, macar sa imi dea o parte din bani. Am inteles mereu ca are multe datorii, dar deja e prea mult timp. Ce as putea sa fac ca sa imi dea banii? Am mare nevoie de ei. Am incercat sa vorbesc cu el de multe ori, sa pun pe altii sa vorbeasca. As vrea sa ii recuperez, dar fara politie sau ceva de genul asta, ci efectiv sa-l fac cumva sa-mi dea. Ce as putea sa fac? Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inregistreaza-l cu martori ca i-ai dat acea suma. Nu poti face altceva decat sa-l reclami la politie si acolo sa scrii ca-ti rezervi dreptul de a-l da in judecata.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu-ti restituie suma de bunavoie atunci singura solutie legala este sa-l actionezi in judecata, daca ai martori ca i-ai imprumutat banii sau el recunoaste asta.

| Liviu a răspuns:

E vina ta, niciodata dar NICIODATA nu imprumuti bani oamenilor cu multe datori, chiar frate de iti e.Maxim 100 de lei, dar si asta e prea mult.Pentru ca si frate de iti e, daca omu are doar strictu necesar sa manance, de la gura nu isi ia sa iti restituie bani asta iti garantez eu.E vina ta, sa iti fie invatare de minte.Eu am imprumutat un prieten, care il stiu de o viata, i-am dat 2 milioane, stiam ca are datori mari, daca nu primea prima de paste nu ii dadeam nici un ban, ca nu avfea de unde sa imi dea inapoi.Tre sa o iei logic, cat de prieten ti-ar fi tu pui intrebarea "Iti dau, dar cand mi dai, si ai de unde?" PUNCT. Nu te baga la sume mari chiar daca ai, e foarte greu de dat inapoi banu crede-ma pana in 50 de lei te poti baga, ca e o suma mica (raportata la salariu minim pe economie) poti spune ca 50 de lei sunt bani de cumparaturi.Dar cand te bagi la sume mari care deja depasesc 200 300 de lei, iti asumi riscu.Important e sa inveti ceva din greseala asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Angajezi un baiat bine facut sa ii faca o vizita intro seara

| R1e2b3e4c5a6 explică (pentru suntserios):

M am gandit pana si la asta...

| WaterDrop a răspuns:

Sa ai rabdare si pe viitor sa nu mai faci asa ceva niciodata.Stii cum se spune, nu imprumuta niciodata cu gandul ca o sa-i mai vezi inapoi.

| R1e2b3e4c5a6 explică (pentru WaterDrop):

Am fost nevoita, cam obligata sa fac asta. Deja nu mai am rabdare...

| WaterDrop a răspuns (pentru R1e2b3e4c5a6):

Nu mai exista nici o solutie morala atunci.Sunt bani pierduti.Nu intelegi cum te poate obliga cineva sa-i imprumuti bani totusi daca tu nu esti de acord. Daca ai fost constransa atunci poti merge la politie.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Să îţi deie banii în sume mici. până când îţi va da toată suma.

| R1e2b3e4c5a6 explică (pentru AntoniSoulesOne):

I-am zis sa imi dea si cate 5 lei pe zi si tot nu vrea...

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru R1e2b3e4c5a6):

Dacă are datorii. mai aşteaptă sau discută cu el. dar atunci spune-i să îţi deie lunar câte o sumă din bani.