| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Ieri dimineață am avut o problemă cu un bărbat care m-a deranjat în centrul orașului, în părculeț de față cu toată lumea. În jurul orelor 8.30 îmi cumpărasem o cafea de la tonomat și beam liniștit pe bancă. La un moment dat, după ce am băut o parte din cafea, am plecat să-mi cumpăr o pâine cu tărâțe de 1.20 lei. Aveam 2 sacoșe cu mine pe care le-am lăsat pe bancă.Am lăsat și paharul de cafea lăngă sacoșe.Era amicul meu de față când am plecat să cumpăr pâine, să mănânc cu cafea. Amicul a rămas pe bancă, să aibă grijă de sacoșele și cafeaua mea. Când am venit cu pâinea în mână, venise la banca mea un cunoscut care avea chef de scandal. Sacoșele erau deranjate și cafeaua vărsată. El era pe banca mea și mă certa în legătură cu un conflict mai vechi. Conflictul mai vechi era de foarte mică importanță. Când am ajuns la bancă, văzând că are chef de scandal, nu mi-am permis să mă așez deoarece bărbatul care mă certa e știut în oraș ca fiind agresiv. În timp ce mă certa, m-a și amenințat:dacă-ți arunc sacoșele la gunoi? Dacă vreau îți arunc și borseta. În momentul acela am plecat la 2 bănci distanță și am sunat la 112 să cer ajutorul Poliției. Am fost ajutat la telefon foarte rapid de persoanele care au răspuns, în final am primit legătura cu Poliția din Tg.Ocna,orașul unde locuiesc de când m-am născut. Vorbind la telefon, simțeam palpitații foarte puternice la inimă din cauza stresului provocat de bărbatul care a căutat scandal pe banca unde lăsasem sacoșele. A venit mașina Poliției Tg. Ocna în foarte scurt timp și am mers imediat la ei să le spun că eu am sunat. Erau un polițist și o polițistă. Polițistul a vorbit cu mine cam nepoliticos, adică a spus cu voce mai tare decât ar fi necesar că problema pentru care am sunat e prea mică pentru 112. Bărbatul care îmi deranjase sacoșele era pe bancă și a început să-i explice polițistului de ce mi-a făcut scandal la bancă. Am fost sfătuit de polițist să plec pe jos la Poliție să dau declarație,ceea ce am și făcut. Am dat declarația la Poliție. Eu când am ajuns la Poliție, Doamna-polițistă care venise la fața locului m-a văzut din ușă și m-a chemat să intru. Am fost foarte dezamăgit de atitudinea polițistului care a fost la fața locului. Spunea că problema pentru care am sunat este minoră și are multe apeluri la care trebuie să facă față. Doamna-polițist a vorbit frumos și m-a ajutat cu reclamația,mai bine zis ce să scriu și cum să evit eventualele conflicte. Le-am explicat ambilor polițiști că sunt bolnav cu inima și în cazul în care cineva mă ceartă mi-e rău la inimă. După-amiază am fost în Parcul Măgura de la marginea orașului cu intenția de a face mișcare la aparatele de fitness. Când mergeam pe alee,din sens opus venea bărbatul cu care am avut conflictul dimineață și mi-a arătat o hârtie spunând:"O să mi-o plătești, damblagitu... Era la distanță și venea spre ieșirea din parc cu un amic. Văzând că are chef de ceartă, am ocolit de la distanță și am plecat spre aparatele de fitness. Nu am putut să mă apuc de făcut gimnastică din cauză că eram foarte dezamăgit de faptul că Poliția nu a reușit să-l calmeze, să nu mă mai deranjeze. Am sunat la numărul Poliției Tg. Ocna,am fost ascultat cu atenție și sfătuit să vin la sediu să depun plângere. Am plecat imediat din parc, am vorbit cu ofițerul de serviciu și am fost sfătuit să scriu plângerea acasă și să o aduc a doua zi. Acum trebuie să plec în oraș să rezolv niște probleme personale și nu m-aș mai duce la Poliție să depun plângerea pentru ce s-a întâmplat după-amiază. Vreau de la voi o soluție:cum să depun plângerea ca să fiu sigur că e luată în serios? Să cer nr.de înregistrare sau ceva de genul?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este important să depui plângerea urgent și să faci referire la ambele incidente, și la plângerea precedentă. astfel încât cine se ocupă de caz să aibă toată informația grupată.
Problema este că, având în vedere că acea persoană nu a făcut nimic decât o hărțuire, pentru aceasta nu prea are ce să îi facă îi va da probabil o mică amendă și un avertisment. Astfel soluția pentru dta este să îl ocolești în continuare cât se poate.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru sadrian46):

Pe mine mă interesează să primească o interdicție cât mai lungă de a mai vorbi cu mine.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Un judecător poate decide asta doar dacă tu îl dai în judecată și să poți prezenta dovezi temeinice.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru sadrian46):

Am martori, dar nu știu dacă vor să depună mărturie. Martorul care a fost cel mai aproape, amicul meu care a rămas lângă sacoșe nu vrea să se bage, deci nu vrea să depună mărturie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Asta este, martori, dovezi, altfel un judecător nu are pe ce să își bazeze sentința.

| anonimg a răspuns:

Din pricina acestor cazuri, trebuie descurajată încrederea populației în poliția română. Pai cum vine asta: să te agreseze un om pe strada și poliția să te critice că este un caz minor?! Eu aș inchide acel polițist pe viață pentru comportamentul lui.
Mai era la știri un caz cand un copil a sunat la 112 că un om a intrat cu drujba peste familie în casă ca să-i omoare, iar polițistul a zis că este o glumă.
Ar trebui să ne facem singuri dreptate.
În cazul tău trebuie să apelezi la o instituție mai mare decât poliția din acel ghetou -ca oraș nu-i pot spune.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru anonimg):

Pentru mine e o problemă foarte gravă deoarece sunt bolnav cu inima. Poliția trebuie să protejeze toți cetățenii, bogați sau săraci. Bărbatul care m-a deranjat e știut bine în oraș ca fiind agresiv verbal și își permite să caute scandal cu oamenii de mulți ani de zile. A avut și perioade când a fost mai liniștit. A făcut mult timp sport de performanță (lupte) și are o putere mult mai mare în comparație cu un bărbat obișnuit. Are în jur de 45 de ani. Poliția îl știe de mult timp.Are o inteligență peste medie. A studiat toată viața lui în particular, în special în legătură cu sportul medicina, etc. Cunoaște și religie destul de bine. Știe bine și legislație deoarece a avut probleme cu Poliția începând din tinerețe. Eu îl cunosc destul de bine deoarece avem prieteni comuni. E văzut bine și de unii oameni gospodari, deoarece a muncit la diferite munci grele cu ei. Oamenii gospodari care îl apreciază au nevoie de el deoarece are putere de muncă și este îndemânos. Deci este bine văzut și în lumea bună.

| anonimg a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Toată cunoștința și toată hărnicia lui sunt egal cu zero dacă are un caracter deplorabil. Apelează la poliția județeană, și fă o plângere împotriva lui și a polițistului incompetent. Trebuie să existe și o comisie a uniunii europene care să înregistreze astfel de plângeri; deci caută această comisie și scrie-le plângerea ta.
Iar dacă ști că agresorul are cont pe vreun forum pe internet, fă-mi legătura cu el și-i voi scrie câteva rânduri.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru anonimg):

Agresorul are cont de Facebook. Pot să ți-l trimit. Contul meu de Facebook e :Ganea Marian-Dumitru. E bine să-mi trimiți acolo mesaj privat deoarece polițistul a mai spus câteva fraze care sunt foarte descurajatoare pentru un cetățean care depune o plângere. Mai bine zis a spus că infractorul care m-a deranjat poate să afirme altceva, adică să nu recunoască fapta, sau să declare că eu l-am amenințat. Apoi polițistul a spus:vrei să declar acum că și tu m-ai amenințat pe mine aici(în sediul poliției)? A spus aceste vorbe de față cu polițista mai tânără, colega lui care m-a ajutat să scriu declarația. Aștept comentariile voastre, ale tuturor în legătură cu ce am scris aici. Poliția Română are și astfel de oameni, dar cred că există o autoritate care mă poate apăra în acest caz. Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre aici, în mesaj privat sau în mesaj privat pe contul meu de Facebook:Ganea Marian-Dumitru.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Nr. de pe insigna polițistei:38043, Agent Celmare Simina.

| anonimg a răspuns:

Nu am timp să caut acum; dar apelează la cei care sunt mai marii poliției și fă reclamație polițistului respectiv.

| anonimg a răspuns:

Ți-am răspuns în mesaj privat.
Nu mai căuta să-ți scoți dreptatea. Încredințează problema ta în mâna lui Dumnezeu, și lasă-L pe El să o rezolve fără să te mai implici și tu. Deci nu trebuie să dai nici o "mâna de ajutor" lui Dumnezeu, pentru că mai rău Îl vei încurca. Pur și simplu spune problema ta lui Dumnezeu în rugăciune, și apoi aștepți.
"Doamne, auzi-mi glasul dimineaţa! Dimineaţa eu îmi îndrept rugăciunea spre Tine şi aştept." Psalm.5:3
"Eu nădăjduiesc în Domnul, sufletul meu nădăjduieşte, şi aştept făgăduinţa Lui." Psalm.130:5
Mie doi polițiști mi-au făcut rău, și amândoi au fost scoși din funcție. Și n-am făcut nimic eu, nu am depus nici măcar o plângere împotriva lor. Dar când omul apucă cu încăpățânare pe calea lui cea rea, când nebunul spune că nu vede Dumnezeu, Dumnezeu îl lasă pe omul acesta să culeagă roadele muncii lui.
"Când se calcă dreptatea omenească în faţa Celui Preaînalt,
când este nedreptăţit un om în pricina lui, nu vede Domnul?" Plângerile lui Ieremia.3:35,36
Oamenii nu doar că își vor primi răsplata chiar în viața aceasta; dar la urmă vor pierde și viața veșnică. Hristos a suferit pentru noi ca noi astăzi să ne putem încrede în El, să ne bucurăm de speranță și nădejde în El.
Tu mergi în parc la plimbare ca și mai înainte; noi n-avem nevoie să ne temem de oameni. Încrederea în Tatăl nostru ceresc va crește pe măsură ce o vom experimenta. Tu deci bucură-te de viață și încrede-te în Dumnezeu.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Vă rog pe cei care vă pricepeți să mă ajutați urgent cu sfaturi. Eu am terminat un liceu industrial la profil electromecanic. Am absolvit în 1990. În octombrie 1990 m-am angajat la Foraj Tg. Ocna ca electromecanic într-o echipa de intervenție. Am lucrat până în mai 1991 când am fost luat în armată. Am făcut armată un an de zile. În mai 1992 am venit înapoi în casa părintească. Am stat în șomaj până în februarie 1993. În aprilie 1993 a murit mama în accident. Tata a murit de supărare în noiembrie 1993. A făcut accident vascular cerebral. În acel moment fratele meu(mai mic cu 3 ani și jumătate)era la liceu. Pe umerii mei a căzut răspunderea, să întrețin gospodăria și să-l susțin pe fratele meu până ajunge la salariu. Am plecat din serviciu în septembrie 1994, deoarece aveam lombosciatică de la ridicat motoare electrice și alte obiecte grele. Am muncit la ce am putut și eu deoarece am un singur rinichi din naștere și alte probleme de sănătate. Acum sunt la ajutorul social, dar urmează să mă duc cât de curând la un control medical amănunțit fiindcă oamenii care se pricep au spus că s-ar putea să am dreptul la pensie. Am coloana deplasată în 2 locuri, un singur rinichi din naștere, varice la picioare, gastrită la stomac și mai am și o traumă psihică apărută după moartea părinților. Am fost în depresie după ce a murit mama. La 4 zile după ce a fost îngropată, mi-am dat seama că de fapt nu se mai întoarce înapoi și am slăbit 11 kg.în 9 zile. Aveam 1, 77 metri, 77 kg. și am ajuns la 65 kg. Mă opresc aici deoarece am de rezolvat o problemă personală ce nu suportă amânare și o să continui după.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Când am ajuns la sediul Politiei, polițista tânără care a venit la fața locului m-a invitat să dau declarație și mi-a cerut buletinul. Am spus că am buletinul la mine, dar vreau ca mai întâi să-mi prezinte legitimația. A spus că nu are importanță, deci nu vroia să scoată legitimația. M-am uitat la nr.de pe insignă, l-am notat în telefon și am întrebat polițista cum o cheamă. Mă uit acum la notițe și vă scriu aici.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Adresa de Facebook a agresorului o puteți primi în mesaj privat. Adresa mea de Facebook este :Ganea Marian-Dumitru.