| Andrəi a întrebat:

Ieseam din bloc cu un prieten, el isi plimba câinele si eu ma duceam la magazin, dam coltul blocului si il vedem pe un barbat pe la vreo 25 de ani cum se uita la geamul camerei mele,cand a auzit cainele prietenului meu a fugit,s-a dus la magazin si culmea,fix unde ma duceam eu,a cumparat niste bere si nu putea deschide usa,L-am întrebat "O deschid eu pentru tine?" El:"Ma descurc".
A urcat in masina lui si a plecat.
Prietenul meu a zis ca ori urina ori se uita pe geamul meu,in seara asta nu cred ca o sa dorm, o sa stau sa imi pazesc mama,sora mea mai mica si câinele.
Acum eu am niste parchet langa geam sa il incomodeze asta? Daca aud ca se darama parchetul ma duc si îl dau cu capul de perete,il injunghii,cine stie ce idee voi avea pe moment,dar jur ca va fi ori eu ori el daca are vreun gand,acum voi ce faceati daca erati in locul meu? M-am gandit sa pun un ghiveci pe calorifer sa se sparga cand se deschide geamul.
Brb ma duc sa îmi aduc un cutit,sper sa nu fie crima daca plănuiesc sa îl omor in cazul in care va intra in casa, el momentan neintrând in ea, va fi autoaparare daca il gasesc pe geam, incercand sa il deschidă?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ar fi mai normal sa coborati jaluzelele sau draperia cand stati in casa seara/noaptea, ca sa nu se mai uite toti ciudatii la voi?
Nu cred ca dormiti cu geamul deschis in toiul iernii, deci, nu face sens sa pui o floare pe geam, ca oricum nu are cum sa-l dechida.
In orice caz, intreba-ti sora daca nu cumva tinerelul de 25 de ani este iubitul ei.

| Andrəi explică (pentru Violleta2022):

Il stiu pe iubitul ei, si ti-am zis vara trecuta dormeam cu geamul deschis, tipul asta a intrat in magazin inaintea mea crezand ca nu o sa-mi dau seama ca e acela care se uita pe geamul meu dar am intrat si eu in magazin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrəi):

Poate fii un onanist, care se mastur beaza cand se dezbraca sora ta, sau cine stie, poate-i talhar.
In orice caz, nu vad motivul pentru care stati cu geamurile descoperite seara si noaptea, ca sa se vada afara. De ce nu va protejati? trage-ti jaluzelele si nu se mai poate uita nimeni!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peeping in engleză, privitul pe geam, este un obicei foarte neplăcut. Nu trebuie să te alarmezi prea tare, trebuie să fii doar atent, iar dacă situația se repetă, să faci o poză a tipului și să te adresezi secției locale de poliție cu o plângere.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pentru siguranța voastră, mai ales că e un cartier rău famat, plin cu rromi, de ce nu vă montați grilaje de metal (antifurt) la ferestre?
Să comiți o crimă, împotriva hoților, nu e o soluție. Dacă acum te temi pentru siguranța familiei, și ești capabil de orice pentru a-i proteja, din pușcărie cum o vei mai face?winking
Pune grilaje, așa cum ți-am spus. Și mai poți achiziționa un spray cu piper, pentru autoapărare.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu cred ca ti se intampla nimic. De regula stalkerii astia sunt inofensivi, adica foarte timizi si nu cred ca ar indrazni sa iti intre tie in casa. Nu prea se intampla cazuri din astea prin Romania. Pune ghiveciul ala pentru orice eventualitate.

| Sn4k3 a răspuns:

Cati 10 ani ai? Daca e adevarat ii spui mamei tale ce s-a intamplat, inchizi ce e de inchis si asta e. Stai linstit cu omoratu asta ca nu esti in filme de actiune laughing.

| Andrəi explică (pentru Sn4k3):

Am 14 si zona in care stau este plina de rromi si hotii acum vreo 3-4 ani a intrat unul pe geamul de la baie, tata s-a dus la baie l-a tras înăuntru sa poata suna la politie, acesta a cazut pe asfalt si pana se imbracase tata a fugit, sa zicem ca ignor toata faza, ma culc si a doua zi nu iti dau un comm pe TPU cu ce s-a întâmplat, trec 2 zile, o săptămână, o luna, un an
Înțelegi ce s-a întâmplat nu? De mic trebuie sa stii ce sa faci in situații critice ca exemplul asta, nu o sa stau si o sa ma uit la hot cand fuge din casa, sau sa ma prefac ca dorm

| Anonimus19191 a răspuns (pentru Sn4k3):

Adv?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui mamei tale, cat mai detaliat. in caz de doamne fereste se intampla ceva, mama ta o sa aiba semnalmentele, ce masina avea, cum arata, etc

| IIIshaneIII a răspuns:

Fii pregatit ca poate sa te prinda si sa iti confiste cutitul, procedeaza in felul urmator, foloseste 2 cutite cu unul te faci ca il lovesti si cu al doilea chiar o faci, apoi sunii la police si le spui ca asa ai vazut pe net laughing

| Andrəi explică (pentru IIIshaneIII):

Daca nu ti-as mai raspunde maine, cum te-ai simti?

| Ensiferum a răspuns:

Scuze ca sunt indiscret dar tatal tau unde este? Poate ar fi bine sa ii spui mamei despre omul acesta poate ii strici invartelile. Parerea mea du-te si dormi linisti, nimic rau nu se va intampla.

| SporeBox a răspuns:

Incui usa si geamurile si gata! Un apartament in siguranta! Dar serios cati ani ai? Cat de disperat poate sa fie omul ala sa intre intr-un apartament care nu stie daca e bogata sau nu (nu te fac sarac) asa de capul lui. Si la casa mea se uita lume cateodata si nu s-a intamplat nimic pana acum. Mai bine te culci si gata. Mai ales daca stai la etajul 2 sau mai sus. Nu cred ca are o scara asa de mare?

| Andrəi explică (pentru SporeBox):

Daca am zis ca se uita la mine pe geam, crezi ca stau la etaj laughing, stau la parter normal, ca nu e ala de 3-4 m sa se uite la etaj, si despre usi si geamuri am auzit de la tata ca dacă vreau imi arata cat de usor se deschide un termopan fara multa galagie

| SporeBox a răspuns (pentru Andrəi):

Atunci mai bine povestesti parintilor si gata. Se ocupa ei deca se intampla ceva. Las-o mai usor cu ucisul

| alexandrubaiatulanime a răspuns:

Catel

| Andrəi explică (pentru alexandrubaiatulanime):

Am incuiat usa odata si lasasem geamul deschis fiind vara, sora mea a intrat pe el ca nu avea cheie, a trecut pe langa caine si acesta nici nu s-a trezit