| Yurisa a întrebat:

Imi puteti explica ce e aceea o lege organica?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legile organice reglementează domeniile de importanță majoră pentru Stat, cum ar fi frontierele țării, cetățenia română, stema țării și sigiliul statului, regimul juridic al proprietății și al moștenirii, organizarea și desfășurarea referendumului; infracțiunile, pedepsele și regimul executării acestora, organizarea și funcționarea Consiliului Superior al Magistraturii, a instanțelor judecătorești, a Ministerului Public și a Curții de Conturi, drepturile persoanelor vătămate de o autoritate publică, apărarea țării, organizarea organismelor guvernamentale, partidele politice.

| aXy99 a răspuns:

Legile organice reglementează domeniile de importanță majoră pentru Stat, cum ar fi frontierele țării, cetățenia română, stema țării și sigiliul statului, regimul juridic al proprietății și al moștenirii, organizarea și desfășurarea referendumului; infracțiunile, pedepsele și regimul executării acestora, organizarea și funcționarea Consiliului Superior al Magistraturii, a instanțelor judecătorești, a Ministerului Public și a Curții de Conturi, drepturile persoanelor vătămate de o autoritate publică, apărarea țării, organizarea organismelor guvernamentale, partidele politice.

Vezi Constitutia Romaniei pentru mai multe detalii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu nu trecusei de anul I la Drept? laughing

| Yurisa explică (pentru supadeceapa):

Surprinzator, ba da, si am avut si note bunicele laughing Unele chestii de baza inca imi sunt neclare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legile care reglementeaza domenii de o importanta mai mare mentionate in expres in constitutie si pentru adoptarea carora e nevoie de o majoritate absoluta a camerei( adica de votul majoritatii membrilor camerei), spre deosebire de legile ordinare care se adopta cu votul majoritatii membrilor prezenti la momentul votului

| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Legile organice sunt pentru cele mai importante domenii, expres stabilite. Se deosebesc de legile ordinare, care se adoptă în orice domeniu, când e necesar.