| Alphahkbg a întrebat:

Imi puteti explica si mie faza asta cum ca ai voie decat o bursa gen tu ca persoana faci naveta si iei si bursa de merit de anul asta cica s-a bagat o lege prin care poti avea doar una este adevarata si daca da mai exact unde ema pot documenta in legatuura cu asta?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are nici o legatura bursa de merit cu decontarea transportului, decontarea nu este bursa, asa ca un elev poate primi bursa si sa i se deconteze si transportul.

| Alphahkbg explică (pentru Ioandelasal):

Vreau si o dovada prin ce-a ce ai zis, nu de alta dar daca nu pari ca sti legislatia si zici doar asa prin auzite nu rezolvi nimic, bine ai zis ca "poate" -_-

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alphahkbg):

Bursele si decontarea transportului pentru elevi sunt prevazute in acte normative separate, cauta-le pe internet.
Si cred ca dupa cca 40 de ani de practicarea unei profesii juridice cunosc ceva legislatie.

Bula
| Bula a răspuns:

Bursa de merit este pentru nivelul tau de pregatire si se acorda daca media peste in nivel stabilit.
Decontarea transportului pentru persoanele care fac naveta se face de angajator, stabilit prin contract.
Elevii si studentii beneficiaza de transport gratuit, conform reglementarilor.
Bursa de merit si transportul gratuit au doua regimuri diferite.

| Alphahkbg explică (pentru Bula):

Ok vreau sa vad asta ca scrie si in legislatie un link daca se poate atata am cerut -_-

Bula
| Bula a răspuns:

Poate ai inteles gresit.
Se acorda doar un tip de bursa, doar cuantumul difera daca ai dreptul la mai multe feluri, deodata.
De exemplu, daca ai dreptul la bursa de merit si de sociala, atunci vei primi o singura suma majorata, deodata.

De legitimatii de calatorie /transport in comun cu reducere de 50 sau 100% beneficiaza si cei care nu au bursa.

| ȘEMaria a răspuns:

Depinde si ce bursa. sunt de mai multe tipuri