| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Imi trebuie sau nu declaratie pe propria raspundere pentru a ma duce la magazin?
Din ce am inteles pana acum trebuie, dar dupa am inteles ca trebuie daca nu e una din situatiile exceptate si tu iesi.
Asta ma uitam si eu la tv si era ministru de interne la telefon si a spus ca pentru a merge pana la magazin, pentru a face putina miscare in aproprierea locuintei sau pentru a scoate cainele la plimbare nu e nevoie de declaratie, doar sa ai buletinul la tine pentru ca politia va vedea adresa si fiind in apropiere de casa va fi ok, dar daca locuiesti in alt oras si nu ai mutatie e nevoie si de acea declaratie.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de declaratie.
ce ai enumerat tu acolo sunt motivele pentru care ai voie sa iesi, dar cu declaratie

| Th3AbSinTh3 explică (pentru suntserios):

Pe langa alea mai sunt si alte motive pentru care poti sa iesi, ai spatiu sa completezi in declaratie tongue

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da ai nevoie oriunde te afli, și în pădure. Dacă nu, te ia cu lopata și te duce cu duba.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru sadrian46):

Unde sa te duca? Intr-un loc in care mai sunt si altii? Nu te duce nicaieri, iti da amenda.

| mihai69 a răspuns:

Conform textului ordonanțelor militare 2 și 3, e nevoie de declarația aia ori de câte ori ieși din casă / curte. Indiferent pentru ce distanță sau cât timp.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îți trebuie.

| PainTech a răspuns:

Imi trebuie sau nu declaratie pe propria raspundere pentru a ma duce la magazin?

Da. Gasesti model aici :
https://www.rfi.ro/......_28_48.png

"Din ce am inteles pana acum trebuie, dar dupa am inteles ca trebuie daca nu e una din situatiile exceptate si tu iesi."

In declaratia aia scrii motivul pentru care iesi din casa, completezi acolo unul din motivele alea in care ai voie sa iesi.

Nu te duce nicaieri, primesti 100 lei amenda daca nu respecti.

"Cei care plimbă câinele nu au nevoie de declarație, când e verificat se vede pe buletin că este adresa din jurul blocului unde se află, a spus ministrul."

Nu ai nevoie de declaratie ca ai cainele dupa tine si in buletin apare ca locuiesti in zona.

Da, se poate completa electronic.

| Th3AbSinTh3 explică:

Https://www.digi24.ro/......ri-1280945
Bai, nu vorbesc aiurea, vedeti aici...
Treaba e ca nu specifica distanta cat de mare poate sa fie. Oricum mai bine o completez, o am acolo pe telefon. Si se pare ca nici despre faptul ca o putem prezenta si in format electronic nu e scris in ordonanta, dar ministrul a spus ca se poate.

| interval a răspuns:

Eu cred ca este poti iesi fara declaratie doar in perioada 20 - 21. Daca o faci intre 11 - 13 cred ca trebuie sa ai declaratia asupra ta (in modelul de declaratie este prevazut la punctul 5 cazul nevoilor animalelor de companie) Intrebarea mea: Pot folosi o declatie mai veche daca ii tai data si o pun pe cea de astazi? Aici zice ca da, si cred ca are dreptate https://autoizolare-coronavirus.blogspot.com/......ndere.html