| SingleForOne a întrebat:

Îmi vine să mă duc la servici să le spun "gata, nu mai pot, nu pot să stau toată perioada de preaviz, renunț de mâine!"
În afara faptului că s-ar putea să nu mă plătească, ce altceva s-ar putea întâmpla încât să mă afecteze pe termen lung?
P.S. legal, vorbind, și o continuare a unei postări anterioare.

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

In afara faptului ca e posibil sa iti opreasca niste bani in schimbul perioadei de preaviz agreate de comun acord, maxim sa treaca o mentiune in revisal ca n-ai stat in preaviz. In rest, absolut nimic. La fostul job am stat in preaviz 2 saptamani ca sa le dovedesc ca tot eu sunt ala cu obraz dar nu aveau ce sa-mi faca daca nu voiam sa mai vin de a doua zi.

| SingleForOne explică (pentru siriusblack98):

Nu cred că am auzit de revisal până acum, nu pot să-mi dau seama dacă ar fi rău sau nu. Adică, nu aș dori să am puncte negre la dosarul meu din câmpul muncii...

| siriusblack98 a răspuns (pentru SingleForOne):

Revisal este o aplicatie la care au acces entitatile juridice care contine si datele tale ca angajat in campul muncii + experienta si referinte de la fosturile joburi.

| Salontanul a răspuns (pentru SingleForOne):

Asta este REVISAl: https://reges.inspectiamuncii.ro/......entificare
Daca ai cont la ei poti sa intri.

| sabin89 a răspuns (pentru siriusblack98):

"de la fosturile joburi."
* fostele

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce functie ai si de atitudinea sefilor fata de tine.
Gama posibilitatilor este larga:
- nu-ti fac nimic
- ti se desface contractul disciplinar
- primesti referinte negative
- ti se imputa lipsuri de inventar
- poti fi dat in judecata pentru daune aduse firmei.

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Ce daune aș putea cauza dacă plec astfel, asumându-mi faptul ca nu voi fi platit?

La ce se referă "lipsuri de inventar"? Ar lua obligatoriu un lucru personal?

Referințele negative se menționează în acel revisal?

| Bula a răspuns (pentru SingleForOne):

Daune - cauzate firmei din lipsa unui angajat la acel loc de munca (de exemplu: "s-a oprit productia")
Lipsuri de inventar: materialele, sculele, utilajele ce ti-au fost predate.
Referinte negative: la Revisal, in scrisorile de recomandare etc.

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Un angajator verifică profilul unui individ in Revisal, în privința precedentelor locuri de muncă, sau se ocupă o altă instituție?

| Bula a răspuns (pentru SingleForOne):

Cei interesati verifica.