| mgtow a întrebat:

In 2020 imi expira buletinul si nu am adresa in tara, ce solutie alternativa am pentru reinnoirea acestuia daca nimeni nu ma ia in spatiu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista un tip de pașaport pe care îl poți avea ca străin stabilit într-o anume tara fără sa mai ai nevoie de buletin. Nu știu exact detalii despre dar găsești aici

https://www.mae.ro/node/1428

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este cam greu dar va trebui sa convingi pe cineva sa te ia in spatiu. Nu trebuie sa locuiesti la acea persoana si n-are nici o obligatie sa te tina in spatiul lui.
Mai este si o alta posibilitate.
Art. 90 din CPC (Codul de Procedura Cibvila) prevede ca:
Prezumţia de domiciliu
(1) Reşedinţa va fi considerată domiciliu când acesta nu este cunoscut.

(2) În lipsă de reşedinţă, persoana fizică este considerată că domiciliază la locul ultimului domiciliu, iar dacă acesta nu se cunoaşte, la locul unde acea persoană se găseşte.
Daca gasesti pe cei de la evidenta populatiei sa nu stie prea multe poti sa faci dupa ultimul domiciliu din Cartea de Identitate (Buletine nu se mai fac din 2002). Spun, daca-i pacalesti, ca in articolul 91 este un aliniat care zice ca nu este opozabil altei persoane. NU stiu prea bine cum este. Poate o sa-ti raspunda Ioandelasal. El este jurist.

| mgtow explică (pentru Salontanul):

Legi de rahat in tara noastra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosești pașaportul și faci ceva pe buletin.

| mgtow explică (pentru suntserios):

Dar cand expira pasaportu nu il pot renova pentru ca va expira si buletinul. Halal idiot cel care a venit cu ideea sa bage bete in roate pentru a renova un document ID mai usor era sa avem facilitati de a renova pasaportul fara buletin, avem certificat de nastere drept dovada pentru a intocmi un pasaport.

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Exista un tip de pașaport pe care îl poți avea ca străin stabilit într-o anume tara fără sa mai ai nevoie de buletin. Nu știu exact detalii despre dar găsești aici

https://www.mae.ro/node/1428

| Lioana a răspuns:

Nu se poate elibera o carte de identitate in care sa nu se inscrie nici un domiciliu. E nevoie sa fie completat ceva la adresa.
Ar fi bine daca ai gasi pe cineva care sa semneze ca e de acord sa ai domiciliul la el chiar daca nu vei sta niciodata acolo.
Daca nu gasesti atunci poti recurge la varianta cartii de identitate provizorii iar la adresa ti se va trece ultimul domiciliu avut in tara. Va trebui sa duci acel act de proprietate al locuintei pe care ai detinut-o tu sau familia ta.

| Stropdeploaie a răspuns:

Daca nu se vor schimba legile pana atunci! Poti sta linistit! Vei gasi o multime de ofrtanti la mica publicitate care sa te i-a in spatiu!