| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp se elibereaza o carte de identitate in caz de furt?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de eliberare este acelasi ca si in celelate cazuri, respectiv 30 zile de la depunerea cererii la SPCLEP(Serviciul public comunitar local pentru evidenta persoanelor), conform OUG nr. 97/2005. Conform aceluiasi act normativ furtul trebuia declarat, in termen de 24 ore, la organul de politie pe raza caruia s-a produs iar in 15 zile trebuie anuntat la SPCLEP. Numai bine!

| pmcris a răspuns:

In 14 zile lucratoare